Pri nákupe nad 30€ doprava zadarmo.

Blog nadšeného šachistu

Šachová olympiáda - najprestížnejší šachový turnaj

Šachová olympiáda - najprestížnejší šachový turnaj

Aj napriek tomu, že šach nie je olympijský šport, každé 2 roky sa koná šachová olympiáda, ktorá patrí medzi najelitnejšie a najsledovanejšie turnaje v šachovom svete.

Ako prebieha šachová olympiáda?

Šachová olympiáda je súťaž štvorčlenných družstiev, ktorú každé 2 roky organizuje Medzinárodná šachová federácia FIDE. Olympiáda sa hrá na 11 kôl a zúčastňujú sa jej krajiny z celého sveta. Na každý deň je naplánované 1 kolo, ktoré sa v ten deň aj musí skončiť. Hráči majú v polke turnaja jeden voľný deň na oddych.

Tím pozostáva zo štyroch hrajúcich hráčov, jedného náhradníka a jedného kapitána. Za výhru si družstvo pripíše 2 body, za remízu 1 a za prehru 0 bodov. Turnaj sa hrá na 90 minút na prvých 40 ťahov s prídavkom 30 sekúnd po každom ťahu. Po 40. ťahu hráči dostanú ďalších 30 minút.

Od prvej olympiády až po olympiádu 2024

Prvé dve šachové olympiády sa konali neoficiálne v rokoch 1924 a 1926. V roku 1924 sa tiež uskutočnil prvý pokus zaradiť šach medzi olympijské športy, čo však zlyhalo kvôli problémom s rozlíšením amatérov od profesionálov. Na záver prvej neoficiálnej olympiády bola 20. júla 1924 v Paríži založená Medzinárodná šachová federácia (FIDE) a tento deň sa zároveň stal aj Medzinárodným dňom šachu.

Prvá oficiálna olympiáda sa konala v roku 1927 v Londýne. Počas druhej svetovej vojny však došlo k prerušeniu, ale od roku 1950 sa olympiáda koná pravidelne každé dva roky. Na prvej olympiáde sa zúčastnilo 16 tímov, zatiaľ čo na 44. olympiáde v roku 2022 v Indii už súťažilo 188 tímov v otvorenej sekcii a 162 tímov v ženskej sekcii.


Fotka z prvej šachovej olympiády v Londýne

Ženská sekcia však nebola na olympiáde od začiatku. V roku 1957 sa po prvýkrát konala ženská olympiáda, avšak na odlišnom mieste, ako tá mužská. Nakoniec sa v roku 1974 prijala zásada, že na usporiadanie šachovej olympiády sa uprednostní tá krajina, ktorá bude ochotná súčasne usporiadať aj ženskú olympiádu. V ženskej sekcii môžu hrať iba ženy, zatiaľ čo v otvorenej sekcii hrávajú muži častokrát za pomoci ženských šachistiek.

Čoskoro sa odohrá už 45. ročník šachovej olympiády, ktorá sa tento rok koná v Budapešti v Maďarsku od 10. do 23. septembra.

budapest

Porovnanie pravidiel v minulosti a v súčasnosti

Pravidlá olympiády neboli vždy rovnaké ako sú teraz. V minulosti sa olympiády hrávali tak, že každý tím hral s každým, v dôsledku čoho boli zápasy dlhšie a hralo sa na väčší počet kôl.

Najväčšia zmena nastala vďaka technológiám. Kedysi nebolo potrebné riešiť otázky podvádzania, zatiaľ čo dnes sa využívajú pokročilé technológie na zabezpečenie fair play, vrátane kontroly proti podvádzaniu. Hráči si dokonca už nemôžu do hracej miestnosti priniesť vlastné pero, aby sa predišlo používaniu špeciálne upravených pier s elektronickými zariadeniami, ktoré by mohli byť použité na podvádzanie.

Veľkým rozdielom je aj sledovanie zápasov divákmi. Kedysi mohli diváci sledovať zápasy priamo v hracej miestnosti, zatiaľ čo dnes sú oddelení od hráčov cez zábrany alebo sklenené steny, čo by malo zabrániť rušeniu a komunikácií divákov s hráčmi. Títo diváci častokrát bývajú obmedzení časom, ktorý môžu stráviť v miestnosti.

Víťazi

Za posledných 10 rokov (teda za posledných 5 olympiád) si medaily vybojovali rôzne šachové veľmoci. Zvyčajne sú favoritmi v otvorenej sekcii štáty ako USA, Čína, India a Rusko.

V ženskej sekcii na popredných priečkach najčastejšie dominujú štáty ako Čína, Ukrajina, Gruzínsko a India.

Škandály a zaujímavosti

Podvádzanie na olympiáde v Khanty-Mansiysk 2010

V roku 2010 na olympiáde v Rusku obvinila Francúzska šachová federácia troch francúzskych hráčov z podvádzania. Jedným z nich bol veľmajster Feller, ktorý počas zápasu dostával nelegálnu pomoc od spoluhráčov z tímu. Medzinárodný majster Marzolo analyzoval Fellerovu pozíciu pomocou šachového počítača a posielal najlepšie ťahy v kódovaných SMS správach kapitánovi tímu Hauchardovi, ktorý bol v hracej miestnosti. Hauchard potom použil preddefinovaný systém, kde sa postavil za určité stoly v miestnosti, aby Fellerovi nenápadne naznačil, ktorý ťah by mal urobiť. Tento systém umožnil Fellerovi porušiť šachové pravidlá bez toho, aby to bolo priamo viditeľné.

Etická komisia FIDE potvrdila obvinenia a suspendovala hráčov z turnajov, čo znamená, že si mohli zahrať len online šach na internete. Feller bol dokonca odsúdený na podmienečný trest 6 mesiacov väzenia.

Vďaka tomuto turnaju sa zvýšili a zlepšili bezpečnostné opatrenia vrátane prísnejších kontrol a monitorovania hráčov počas zápasov.

Zlatá medaila aj na letisku v Tromsø 2014

Veľmajster Sam Shankland, ktorý hral v Tromsø prvýkrát za USA, získal individuálnu zlatú medailu ako najlepší náhradník. Zo zlata sa tešil až tak, že ju mal na sebe celý čas aj na letisku pri odlete. Alebo len nemal miesto v kufri? :)

Dvaja víťazi na online olympiáde 2020

Nakoľko bola v roku 2020 pandémia a hráči sa nemohli stretnúť za šachovnicou, olympiáda sa mohla odohrať jedine v online priestore. Zaujímavosťou je, že počas finále tejto olympiády sa niektorým indickým hráčom prerušilo spojenie a spadli na čas. Avšak rozhodnutím prezidenta FIDE sa obaja finalisti (Rusko a India) stali „spoluvíťazmi“ a boli ocenení zlatými medailami.

online olympiad

Veveričky v Chennai 2022

Posledná olympiáda v Chennai bola okrem krásneho hotelu a výbornej stravy charakteristická aj desiatkami pruhovaných veveričiek typu Chip a Dale, ktoré dokonca navštívili niektorých hráčov na izbách.

Šachovnice, šachové figúrky a šachové hodiny

V dnešnej dobe sa na olympiádach používa elektronický drevený šach (elektronická šachovnica s drevenými figúrkami), vďaka čomu dokážeme sledovať partie online. Túto súpravu dopĺňajú aj digitálne šachové hodiny DGT 3000.

tania
Indka Tania Sachdev na olympiáde v Chennai s modernými drevenými figúrkami a hodinami DGT 3000

Na bežné hranie sa na turnajoch používajú tieto šachovnice aj bez pripojenia na PC alebo iné drevené šachy. Alternatívnymi hodinami zvyknú byť veľmi obľúbené digitálne šachové hodiny DGT 2010.

Kedysi sa však na šachových olympiádach hrávalo s použitím analógových hodín, na ktorých vyrástlo mnoho majstrov sveta. Napríklad na olympiáde v roku 1990 patrili medzi obľúbené INSA basic hodiny, ktoré sa doteraz používajú na niektorých šachových turnajoch.

lipsko
Olympiáda 1960 v Lipsku s analógovými hodinami


Šachovnice
, šachové figúrky
, či dokonca aj šachové hodiny, s ktorými hrávajú alebo hrávali najlepší hráči na najelitnejšom šachovom turnaji si môžete kúpiť aj u nás!


Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Top 5 šachových knižiek

Top 5 šachových knižiek

Šachových knižiek je v dnešnej dobe nespočetné množstvo. Ako však zistiť, ktoré z nich sú naozaj tie najlepšie a ktoré vám najviac pomôžu zlepšiť sa? V tomto blogu vám predstavíme najobľúbenejšie šachové knihy, ktoré vám pomôžu zdokonaliť vašu hru, či už ste začiatočník alebo skúsený hráč.

Pod hladinou od Jána Markoša

Jednou z najuznávanejších kníh nielen na Slovensku a Česku je knižka Pod hladinou od slovenského veľmajstra Jána Markoša. Táto kniha vás skutočne vezme pod hladinu šachu, odhaľujúc hlboké stratégie a taktiky. Pomôže vám krásne prepojiť teóriu s praxou a obohatiť vaše šachové schopnosti.

pod hladinou

Tajná prísada od Jána Markoša a Davida Navaru

Tentokrát sa Ján Markoš spojil s českou jednotkou – Davidom Navarom a spolu  vytvorili majstrovské dielo s názvom Tajná prísada. Táto knižka odpovedá na otázku, prečo niektorí hráči, napriek hlbokým teoretickým znalostiam, nedokážu uspieť v partiách. Jej cieľom je ukázať ako zvládať dôležité momenty v hre a ako vyhrávať. Tajná prísada svojimi ešte viac praktickejšími príkladmi nadväzuje na knižku Pod hladinou.

DSC_6637

Šachy – základy stratégie a základy taktiky od Richarda Bioleka

Veľmi obľúbenou knižkou je knižka o základoch stratégie a taktiky od Richarda Bioleka, ktorý napísal obrovské množstvo výborných knižiek pre všetky úrovne, ako je séria knižiek Zahrej ako veľmajstri, Šachové miniaturky či Šachy - Hra fantazie.

Knižka základy stratégie obsahuje 144 komentovaných vzorových partií, ktoré vás prevedú témami ako je hodnotenie pozície, centrum či obrana.

zaklady strategie

Knižka základy taktiky sa v prvej časti venuje kombinačnej hre a v druhej časti prepočtu variant. Odporúčame pre zlepšenie taktického videnia a správneho prepočtu variant.

zaklady taktiky

Černobílá magie od Michala Konopku

Medzinárodný majster Michal Konopka, ktorý patrí medzi najlepších českých hráčov a trénerov, v tejto knižke určenej pre pokročilejších sa zameriava na taktiku, kombinácie, prepočet, a ďalšie aspekty šachovej hry. Ak sa cítite ako pokročilý hráč, ktorý sa chce posunúť na vyššiu úroveň, táto knižka je určite pre vás.

ciernobiela magia

Greatest 468 puzzles

Ak si chcete precvičiť taktiku, skvelým spôsobom je 468 diagramov rozdelených do 3 skupín: ľahké (easy), stredné (medium) a ťažké (hard). Na každý diagram sa na konci skupiny nachádzajú správne odpovede. Takýmto štýlom si dokážete zistiť, ako je na tom vaša taktika a popracovať na jej zlepšení.

puzzles

Bonus pre trénerov a učiteľov – Metodická príručka

Metodická príručka pre trénerov a učiteľov šachu obsahuje 40 lekcií pre začiatočníkov, ktoré pokrývajú pravidlá šachu, základy otvorení, taktiky, stratégie a koncovky, až po pokročilejšie témy. Odporúčame všetkým trénerom a učiteľom!

 prirucka

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

 

 

Najzaujímavejšie šachové filmy

Najzaujímavejšie šachové filmy

Premýšľate, čo si večer pozrieť? Čo tak dať šancu šachovému filmu? Dnes vás pozývame na cestu najzaujímavejších filmov, ktoré prinášajú na plátno svet šachu v celej jeho kráse a napätí.

Ťah pešiakom

Pravdepodobne najznámejším šachovým filmom na celom svete je Ťah pešiakom. Tento film rozpráva životný príbeh jedného z najzaujímavejších šachových majstrov sveta – Bobbyho Fischera, ktorý je považovaný za geniálneho šachistu, ale zároveň aj za kontroverznú osobnosť.

Film vnesie divákov do obdobia studenej vojny, kde sledujeme Bobbyho cestu od jeho detstva, cez jeho vzostup na šachový vrchol, až po ikonický zápas proti predchádzajúcemu majstrovi sveta Borisovi Spasskému v Reykjavíku v roku 1972. Tento zápas, známy ako "Zápas storočia," bol viac než len šachovou partiou – bol symbolom politického a ideologického súperenia medzi Východom a Západom.

tah pesiakom

Ťah pešiakom teda nie je len filmom o šachu, ale aj o vnútornom boji génia, ktorý bojuje so svojimi démonmi.

Hľadanie Bobbyho Fischera

Mali by ste dosť odvahy vydať sa na cestu, aby ste sa stali ďalším Bobbym Fischerom? V tomto inšpiratívnom filme sa mladý talentovaný chlapec fascinovaný šachom, rovnako ako my všetci, rozhodne pracovať na sebe za každú cenu na ceste za obľúbeným Bobby Fischerom. Podarí sa mu nájsť svoj idol? Tento film nás veľa naučí o tvrdej práci a plnení si svojich snov.

Searching_for_bobby_fischer

Fahim, malý šachový princ

Veľmi pekným filmom je aj Fahim: Malý šachový princ, ktorý je založený na skutočnom príbehu mladého bangladéšskeho chlapca Fahima, ktorý po úteku z Bangladéša do Francúzska spolu so svojím otcom čelia mnohým výzvam. Fahim však objaví svoju výnimočnú šachovú schopnosť a s pomocou uznávaného trénera, ktorého stvárňuje Gérard Depardieu, sa začne pripravovať na národný šachový šampionát. Film dojímavým spôsobom ukazuje, že šach môže byť viac než len hrou – môže byť cestou k novému životu.

fahim

Dámsky gambit

Jednoznačne nemôžeme zabudnúť na minisériu úspešného Dámskeho gambitu, ktorý v roku 2020 ovládol Netflix. Beth Harmon sa ako malé dievča ocitne v sirotinci, kde objaví svoju vášeň a talent pre šach. Beth rýchlo exceluje a jej výnimočné schopnosti ju zavedú na cestu za titulom svetovej šachovej šampiónky.

queens gambit

Tento seriál získal široké uznanie kritikov aj divákov, a to nielen pre svoj vynikajúci scenár a herecké výkony, ale aj pre vizuálne spracovanie a výborné zobrazenie šachového sveta.

 

Ak sa chcete v šachu zlepšovať tak ako hrdinovia z týchto filmov, vyberte si šachovú knižku práve pre vás. 

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Kedy urobiť malú a kedy veľkú rošádu?

Kedy urobiť malú a kedy veľkú rošádu?

Rošáda patrí medzi najdôležitejšie ťahy, na ktoré netreba zabudnúť v otvorení. Kde ale bude náš kráľ v bezpečí – na kráľovskom alebo na dámskom krídle? Poďme sa pozrieť na to, kedy je lepšie vybrať si malú rošádu a kedy naopak treba zvoliť veľkú rošádu.

Malá rošáda

Predtým, než sa pozrieme na pozície, v ktorých pochopíme, kedy je lepšie urobiť rošádu malú, pozrime sa na jej hlavné výhody. Najväčším plusom pre malú rošádu je jej rýchlosť. Malú rošádu totiž dokážeme urobiť veľmi rýchlo, stačí nám vyvinúť len jazdca z g1 a strelca z f1. Výborným príkladom je pozícia z talianskej hry, kde biely hneď na začiatku rozohrá figúrky na kráľovskom krídle a ďalším ťahom môže schovať kráľa do bezpečia.

 0

Ďalším plusom pre malú rošádu je to, že biely kráľ jedným ťahom pokrýva všetkých pešiakov na kráľovskom krídle, teda pešiakov na druhej rade – h2, g2, f2. Títo pešiaci už nebudú slabinou, na ktorú môže súper jednoducho zaútočiť.

 0_1

V porovnaní s veľkou rošádu, kde je častokrát kráľ na c1 otvorený a potrebuje sa ešte schovať na b1, je výhodou malej rošády aj bezpečné políčko kráľa na g1.  

Veľká rošáda

Veľká rošáda sa vyskytuje v partiách omnoho zriedkavejšie než malá rošáda. Aké by však mohli byť jej výhody? Jednou z hlavných výhod, prečo sa veľká rošáda často do pozície „hodí“, je rýchla aktivita veže v centre. Vzhľadom na to, že veža automaticky pristane na d1 a môže mať tento stĺpec hneď pod kontrolou, sa dá jednoznačne povedať, že zahraním veľkej rošády vyvíjame aj vežu. Toto je typické pre mnohé pozície zo sicílskej obrany tak, ako vidíme na tomto obrázku.

 0_2

Benefit veľkej rošády sa niekedy prejaví až v koncovke, kde je kráľ z c1 omnoho bližšie k centru ako kráľ z g1/g8. Centralizácia kráľa v koncovke je kľúčová a ak plánujeme prejsť do koncovky, veľká rošáda môže byť obrovskou výhodou.

Napríklad v pozícii na obrázku, kde je na ťahu biely môžeme vidieť, že kráľ z c1 sa za 4 ťahy vie dostať až na c4 s ďalším Kb5, zatiaľ čo čierny kráľ z g8 má trasu do centra komplikovanejšiu a za 4 ťahy sa dostane len na d6. V tomto konkrétnom príklade postavenie kráľov rozhoduje celú partiu v prospech bieleho.

 0_3

Mnohí hráči preferujú útočné a agresívne pozície s opačnými rošádami. Keď sa súper rozhodne pre malú rošádu, môžeme sa teda rozhodnúť pre útok na súperovho kráľa a urobiť rošádu veľkú. Poďme sa spolu pozrieť na jasnejšie príklady.

Malú alebo veľkú rošádu?

V tejto pozícii je na ťahu čierny a vyberá si, či kráľa schovať na kráľovské alebo dámske krídlo. Vždy je dôležité dôsledne zanalyzovať pozíciu, ktorú máme na šachovnici a až následne robiť zásadné rozhodnutia kráľom. Tu vidíme, že čierna veža na h8 je veľmi aktívna a naopak veža na a8 je stále v kúte šachovnice. Čiernemu momentálne nehrozí žiadny útok na dámskom krídle, a preto by si mal zvoliť veľkú rošádu, po ktorej schová kráľa, privedie poslednú figúrku do hry a môže sa ďalej sústrediť na útok na h-stĺpci.

 2_5

Poďme sa inšpirovať majstrom sveta Anandom. Ako biely má teraz z otvorenia sicílskej obrany na výber, či dokončí vývin strelca z f1 a následne urobí malú rošádu alebo schová kráľa na druhú stranu. Ako by ste uvažovali vy?

 anand1

Ak ste si vybrali veľkú rošádu, uvažujete ako Anand! Jedným ťahom dokáže biely výhodne schovať kráľa, a zároveň priviesť do boja po d-stĺpci aj vežu. Anand by taktiež rád aktívne útočil na čierneho kráľa pomocou pešiakov z g2 a h2, ktorí sa budú veľmi rýchlo a nebezpečne pohybovať smerom k čiernemu kráľovi.

 anand2

Čierny ma však výber rošády obmedzený – uvažovať o veľkej rošáde pôsobí ako šialenosť, keďže chýba obranný c-pešiak a bieleho figúrky sa tiež usmievajú týmto smerom. Čierny teda schová kráľa na g8 a bude sa snažiť útočiť na bieleho cez b5.

Nemožno však povedať, že malá rošáda za bieleho je zlá, nakoľko kráľ v centre ostať nemôže a na g1 bude v bezpečí taktiež.

Inšpirujme sa teraz ďalším majstrom sveta – Magnusom Carlsenom. Magnus ako biely by kvôli turbulentnému centru rád odviedol kráľa do bezpečia. Otázkou je, či vyvinúť jazdca z g1 a urobiť malú rošádu alebo rovno zahrať veľkú.

 carlsen1

Keď sa hlbšie pozrieme do pozície, môžeme si všimnúť, že veža na h1 už je aktívna a útočí na slabého pešiaka na h7. Dôležité je všimnúť si, že zdvojení pešiaci na g2 a g3 nie sú ideálom pre malú rošádu, pretože sa skôr môžu stať objektami útoku a pravdepodobne nebudú bieleho kráľa ochraňovať dostatočne. No a čo plačúca veža na a1? Tá už v rohu kričí o pomoc a Magnusovi našepkáva, aby si vybral veľkú rošádu.

 carlsen2

Magnus teda správne urobil veľkú rošádu. Teraz ale ostáva rovnaká otázka pre súpera – kam schovať kráľa? Za čierneho si treba všimnúť, že pešiak na h7 je napádaný vežou na h1 a malá rošáda by bielemu hrala až príliš do kariet. Naopak pešiaci na dámskom krídle vytvárajú skvelé podmienky pre bezpečie kráľa, nakoľko sú stále v základom postavení a nie je vidieť, ako by biely mohol na tomto krídle útočiť. Čierny si správne zvolil veľkú rošádu a obom stranám sa podarilo bezpečne schovať ich najcennejšiu figúrku.

 carlsen3

Kedy si teda zvoliť malú a kedy veľkú rošádu? Určite je dôležité poznať ich výhody a benefity, ale zvyčajne všetko ovplyvní konkrétna pozícia. Skúste sa teda vždy zamyslieť hlbšie nad tým, kde by sa váš kráľ cítil bezpečnejšie a kde chcete útočiť. Dokáže pomôcť aj študovanie otvorení, kde už vopred pochopíte, kam kráľa schovať a nemusíte nad tým uvažovať počas partie.

Pre lepšie porozumenie otvoreniam a otázke, kam schovať kráľa odporúčame pozrieť knižky o otvoreniach.

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

5 najrýchlejších matov

5 najrýchlejších matov

Ako je možné čo najrýchlejšie zvíťaziť? V tomto blogu si predstavíme 5 najrýchlejších matov, ktoré by mal poznať každý z nás.

Mat bláznov

Najrýchlejší mat, aký existuje a nazýva sa aj mat bláznov, je možné dať iba na dva ťahy. Poradie ťahov môže byť nasledovné: 1.f3, e5 2. g4, Dh4 ++. Biely musí zahrať dva nelogické a nesprávne ťahy za sebou, čím oslabí svojho kráľa až tak, že čierny prvým možným šachom dáva mat.

1_4

Verili by ste tomu, že tento mat sa odohral v desiatkach partií, a to aj na vysokej úrovni? Väčšinou však išlo o formu protestu a nie o neznalosť hráčov.

Šuster mat

Takmer každý začínajúci šachista tomuto matu podľahol. Mat na 4 ťahy, nazývaný šuster mat však predstavuje logické vývinové ťahy pre obe strany – a práve preto je populárny. Poradie ťahov môže byť nasledovné: 1.e4, e5 2. Sc4, Jc6 – klasické ťahy v otvoreniach. Šuster mat končí na políčku f7 a dá sa tento mat dosiahnuť pomocou ťahu Dh5 alebo Df3.

1.1

Ak si biely vyberie Dh5, po ktorom čierny nespozoruje hroziaci mat a zahrá Jf6, 4. Dxf7 končí partiu šuster matom.

2_4

Po Df3, ak čierny zahrá rozumný vývinový ťah Sc5, partia tiež končí šuster matom na políčku f7.

3_3

Je dôležité vždy vnímať súperovi hrozby, najmä ak ide o aktívne ťahy smerujúce k nášmu kráľovi. Tomuto matu je možné predísť tak, že pokryjeme políčko f7. Po 3. Dh5 môže čierny predísť matu napríklad ťahom g6.

10_2

Po 4. Df3 je možné zabrániť matu napríklad ťahom Jf6.

11_2

Mat na 5 ťahov v holandskej obrane

V šachovom otvorení, ktoré sa nazýva holandská obrana, sa párkrát podarilo čiernemu neuvedomiť si slabosť svojho kráľa. Poradie ťahov je: 1. d4, f5 (holandská obrana) 2. Sg5, h6 3. Sh4, g5 (zatiaľ logické ťahy) 4. e4! gxh4? a 5. Dh5++.

6_4

Nezdá sa vám tento mat už známy? Je totiž veľmi podobný matu bláznov, kde biely oslabil ťahaním fg pešiakov kráľa. V tomto prípade sa čierny snažil získať strelca na h4, čím však oslabil svojho kráľa.

Dusený 6-ťahový mat

V obľúbenom otvorení s názvom Caro-Kann sa pri nepozornosti sem-tam „zadusí“ čierny kráľ. Poradie ťahov: 1. e4, c6 2. d4, d5 3. Jc3, dxe4 4. Jxe4, Jd7 5. De2, Jgf6 6. Jd6 ++

7_2

Biely jazdec akokeby „udusil“ čierneho kráľa. Tento mat sa objavuje na šachovnici prekvapivo často aj na vyššej úrovni.

Mat na 6 ťahov s krásnou obeťou dámy

Otvorenie s názvom Birdova hra síce nie je často hrávané, ale čierny dokáže po nepresnej hre bieleho dať mat za 6 ťahov a popritom úžasne obetovať dámu. Na Birdovu hru čierny musí reagovať gambitom: 1. f4, e5 2. fxe5, d6 3. exd6, Sxd6 4. Jc3 – logický ťah, ktorý však dovoľuje čiernemu dvojťahovo zvíťaziť. Dokážete nájsť najkrajšie pokračovanie za čierneho?

8_2

Víťazným ťahom je 4... Dh4! a po jedinom g3 má teraz čierny na výber, či zoberie na g3 dámou alebo strelcom. 5...Sxg3 a ešte krajšie 5...Dxg3 zakončujú partiu matom, ktorý je taktiež podobný matu bláznov.

 9_3

 

Pre viac zaujímavostí o matoch odporúčame knižku Mat šachovému králi alebo našu novinku v podobe matov na 1 alebo na 2 ťahy.

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Najpopulárnejšie šachové otvorenia

Najpopulárnejšie šachové otvorenia

Aké sú najčastejšie prvé ťahy na šachovnici? V dnešnom blogu preskúmame 5 najobľúbenejších otvorení, ktoré najviac prispievajú k rýchlemu vývinu a kontrole centra.

Talianska hra

Jedným z najstarších šachových otvorení je talianska hra, ktorá bola populárna hlavne v 19. storočí. Je taktiež nazývaná Giuco Piano a začína ťahmi 1.e4, e5 2. Jf3, Jc6 3. Sc4.

talianka

V tomto otvorení biely čo najrýchlejšie vyvíja ľahké figúrky a so strelcom na c4 potencionálne útočí na pešiaka na f7. Toto otvorenie je hrávané na všetkých úrovniach a často vedie k zábavným a agresívnym pozíciám.

Španielska hra

Najpopulárnejším otvorením za obe strany je španielska hra, hrávaná od minulosti až dodnes. Španielska hra sa nazýva aj Ruy Lopez, pomenovaná po šachistovi, ktorý toto otvorenie analyzoval v 16. storočí.

španielka

Začína podobne ako talianska hra, až na ten rozdiel, že strelec sa vyvíja na b5, čím vystavuje čierneho trvalému tlaku v centre a na pešiaka e5.

Dámsky gambit

Dámsky gambit – seriál alebo skutočné otvorenie? Okrem toho, že tento seriál z roku 2020 sa stal veľmi obľúbeným po celom svete, aj šachové otvorenie dámsky gambit je módnym trendom. Toto otvorenie je najčastejšie hrávané hráčmi, ktorí skôr preferujú uzavreté a pozičné hry. Prvý ťah d4 je spojený s ideou ďalšieho c4, kde biely bojuje o centrum obeťou pešiaka.

damsky gambit

Táto obeť sa však málokedy prijíma, nakoľko je biely schopný pešiaka získať naspäť. Čierny má však mnoho rozmanitých spôsobov, ako o centrum bojovať.

Sicílska obrana

Jednoznačne najpopulárnejšou odpoveďou na bieleho ťah e4 je čierneho ťah c5 – sicílska obrana. Sicílske pozície vedú k dynamickosti a asymetrickosti, mnohokrát aj k nebezpečnému boju, kde obe strany hrajú tvrdo na výhru.

c5

V sicílskej obrane je obrovské množstvo variant, najfrekventovanejšou odpoveďou bieleho je však 2.Jf3.

Francúzska obrana

Čierneho častou odpoveďou na 1.e4 je aj ťah e6 – francúzska obrana, ktorá je namierená na aktivitu na dámskom krídle a na protihru v centre. Cieľom je, po 2.d4, presadiť d5 a prinútiť bieleho pešiaka na e4 k vyjadreniu – ak pôjde na 2. e5, čierny bojuje o centrum ťahom 2...c5.

 e6

Okrem týchto otvorení existuje široká škála ďalších, ktoré sú obľúbené medzi najlepšími hráčmi. Každému z nás však sedí iný druh pozícií a niekedy je potrebné vyskúšať viaceré z nich, aby ste našli to pravé pre vás. Pri výbere otvorenia je dôležité brať do úvahy základné princípy, o ktorých si môžete prečítať v blogu „základné princípy v otvoreniach“.

Pre viac zaujímavostí o prvých ťahoch na šachovnici odporúčame knižky o otvoreniach, kde nájdete hlbšie analýzy a vysvetlenia.

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.