Pri nákupe nad 30€ doprava zadarmo.

Blog nadšeného šachistu

Najzaujímavejšie šachové filmy

Najzaujímavejšie šachové filmy

Premýšľate, čo si večer pozrieť? Čo tak dať šancu šachovému filmu? Dnes vás pozývame na cestu najzaujímavejších filmov, ktoré prinášajú na plátno svet šachu v celej jeho kráse a napätí.

Ťah pešiakom

Pravdepodobne najznámejším šachovým filmom na celom svete je Ťah pešiakom. Tento film rozpráva životný príbeh jedného z najzaujímavejších šachových majstrov sveta – Bobbyho Fischera, ktorý je považovaný za geniálneho šachistu, ale zároveň aj za kontroverznú osobnosť.

Film vnesie divákov do obdobia studenej vojny, kde sledujeme Bobbyho cestu od jeho detstva, cez jeho vzostup na šachový vrchol, až po ikonický zápas proti predchádzajúcemu majstrovi sveta Borisovi Spasskému v Reykjavíku v roku 1972. Tento zápas, známy ako "Zápas storočia," bol viac než len šachovou partiou – bol symbolom politického a ideologického súperenia medzi Východom a Západom.

tah pesiakom

Ťah pešiakom teda nie je len filmom o šachu, ale aj o vnútornom boji génia, ktorý bojuje so svojimi démonmi.

Hľadanie Bobbyho Fischera

Mali by ste dosť odvahy vydať sa na cestu, aby ste sa stali ďalším Bobbym Fischerom? V tomto inšpiratívnom filme sa mladý talentovaný chlapec fascinovaný šachom, rovnako ako my všetci, rozhodne pracovať na sebe za každú cenu na ceste za obľúbeným Bobby Fischerom. Podarí sa mu nájsť svoj idol? Tento film nás veľa naučí o tvrdej práci a plnení si svojich snov.

Searching_for_bobby_fischer

Fahim, malý šachový princ

Veľmi pekným filmom je aj Fahim: Malý šachový princ, ktorý je založený na skutočnom príbehu mladého bangladéšskeho chlapca Fahima, ktorý po úteku z Bangladéša do Francúzska spolu so svojím otcom čelia mnohým výzvam. Fahim však objaví svoju výnimočnú šachovú schopnosť a s pomocou uznávaného trénera, ktorého stvárňuje Gérard Depardieu, sa začne pripravovať na národný šachový šampionát. Film dojímavým spôsobom ukazuje, že šach môže byť viac než len hrou – môže byť cestou k novému životu.

fahim

Dámsky gambit

Jednoznačne nemôžeme zabudnúť na minisériu úspešného Dámskeho gambitu, ktorý v roku 2020 ovládol Netflix. Beth Harmon sa ako malé dievča ocitne v sirotinci, kde objaví svoju vášeň a talent pre šach. Beth rýchlo exceluje a jej výnimočné schopnosti ju zavedú na cestu za titulom svetovej šachovej šampiónky.

queens gambit

Tento seriál získal široké uznanie kritikov aj divákov, a to nielen pre svoj vynikajúci scenár a herecké výkony, ale aj pre vizuálne spracovanie a výborné zobrazenie šachového sveta.

 

Ak sa chcete v šachu zlepšovať tak ako hrdinovia z týchto filmov, vyberte si šachovú knižku práve pre vás. 

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Kedy urobiť malú a kedy veľkú rošádu?

Kedy urobiť malú a kedy veľkú rošádu?

Rošáda patrí medzi najdôležitejšie ťahy, na ktoré netreba zabudnúť v otvorení. Kde ale bude náš kráľ v bezpečí – na kráľovskom alebo na dámskom krídle? Poďme sa pozrieť na to, kedy je lepšie vybrať si malú rošádu a kedy naopak treba zvoliť veľkú rošádu.

Malá rošáda

Predtým, než sa pozrieme na pozície, v ktorých pochopíme, kedy je lepšie urobiť rošádu malú, pozrime sa na jej hlavné výhody. Najväčším plusom pre malú rošádu je jej rýchlosť. Malú rošádu totiž dokážeme urobiť veľmi rýchlo, stačí nám vyvinúť len jazdca z g1 a strelca z f1. Výborným príkladom je pozícia z talianskej hry, kde biely hneď na začiatku rozohrá figúrky na kráľovskom krídle a ďalším ťahom môže schovať kráľa do bezpečia.

 0

Ďalším plusom pre malú rošádu je to, že biely kráľ jedným ťahom pokrýva všetkých pešiakov na kráľovskom krídle, teda pešiakov na druhej rade – h2, g2, f2. Títo pešiaci už nebudú slabinou, na ktorú môže súper jednoducho zaútočiť.

 0_1

V porovnaní s veľkou rošádu, kde je častokrát kráľ na c1 otvorený a potrebuje sa ešte schovať na b1, je výhodou malej rošády aj bezpečné políčko kráľa na g1.  

Veľká rošáda

Veľká rošáda sa vyskytuje v partiách omnoho zriedkavejšie než malá rošáda. Aké by však mohli byť jej výhody? Jednou z hlavných výhod, prečo sa veľká rošáda často do pozície „hodí“, je rýchla aktivita veže v centre. Vzhľadom na to, že veža automaticky pristane na d1 a môže mať tento stĺpec hneď pod kontrolou, sa dá jednoznačne povedať, že zahraním veľkej rošády vyvíjame aj vežu. Toto je typické pre mnohé pozície zo sicílskej obrany tak, ako vidíme na tomto obrázku.

 0_2

Benefit veľkej rošády sa niekedy prejaví až v koncovke, kde je kráľ z c1 omnoho bližšie k centru ako kráľ z g1/g8. Centralizácia kráľa v koncovke je kľúčová a ak plánujeme prejsť do koncovky, veľká rošáda môže byť obrovskou výhodou.

Napríklad v pozícii na obrázku, kde je na ťahu biely môžeme vidieť, že kráľ z c1 sa za 4 ťahy vie dostať až na c4 s ďalším Kb5, zatiaľ čo čierny kráľ z g8 má trasu do centra komplikovanejšiu a za 4 ťahy sa dostane len na d6. V tomto konkrétnom príklade postavenie kráľov rozhoduje celú partiu v prospech bieleho.

 0_3

Mnohí hráči preferujú útočné a agresívne pozície s opačnými rošádami. Keď sa súper rozhodne pre malú rošádu, môžeme sa teda rozhodnúť pre útok na súperovho kráľa a urobiť rošádu veľkú. Poďme sa spolu pozrieť na jasnejšie príklady.

Malú alebo veľkú rošádu?

V tejto pozícii je na ťahu čierny a vyberá si, či kráľa schovať na kráľovské alebo dámske krídlo. Vždy je dôležité dôsledne zanalyzovať pozíciu, ktorú máme na šachovnici a až následne robiť zásadné rozhodnutia kráľom. Tu vidíme, že čierna veža na h8 je veľmi aktívna a naopak veža na a8 je stále v kúte šachovnice. Čiernemu momentálne nehrozí žiadny útok na dámskom krídle, a preto by si mal zvoliť veľkú rošádu, po ktorej schová kráľa, privedie poslednú figúrku do hry a môže sa ďalej sústrediť na útok na h-stĺpci.

 2_5

Poďme sa inšpirovať majstrom sveta Anandom. Ako biely má teraz z otvorenia sicílskej obrany na výber, či dokončí vývin strelca z f1 a následne urobí malú rošádu alebo schová kráľa na druhú stranu. Ako by ste uvažovali vy?

 anand1

Ak ste si vybrali veľkú rošádu, uvažujete ako Anand! Jedným ťahom dokáže biely výhodne schovať kráľa, a zároveň priviesť do boja po d-stĺpci aj vežu. Anand by taktiež rád aktívne útočil na čierneho kráľa pomocou pešiakov z g2 a h2, ktorí sa budú veľmi rýchlo a nebezpečne pohybovať smerom k čiernemu kráľovi.

 anand2

Čierny ma však výber rošády obmedzený – uvažovať o veľkej rošáde pôsobí ako šialenosť, keďže chýba obranný c-pešiak a bieleho figúrky sa tiež usmievajú týmto smerom. Čierny teda schová kráľa na g8 a bude sa snažiť útočiť na bieleho cez b5.

Nemožno však povedať, že malá rošáda za bieleho je zlá, nakoľko kráľ v centre ostať nemôže a na g1 bude v bezpečí taktiež.

Inšpirujme sa teraz ďalším majstrom sveta – Magnusom Carlsenom. Magnus ako biely by kvôli turbulentnému centru rád odviedol kráľa do bezpečia. Otázkou je, či vyvinúť jazdca z g1 a urobiť malú rošádu alebo rovno zahrať veľkú.

 carlsen1

Keď sa hlbšie pozrieme do pozície, môžeme si všimnúť, že veža na h1 už je aktívna a útočí na slabého pešiaka na h7. Dôležité je všimnúť si, že zdvojení pešiaci na g2 a g3 nie sú ideálom pre malú rošádu, pretože sa skôr môžu stať objektami útoku a pravdepodobne nebudú bieleho kráľa ochraňovať dostatočne. No a čo plačúca veža na a1? Tá už v rohu kričí o pomoc a Magnusovi našepkáva, aby si vybral veľkú rošádu.

 carlsen2

Magnus teda správne urobil veľkú rošádu. Teraz ale ostáva rovnaká otázka pre súpera – kam schovať kráľa? Za čierneho si treba všimnúť, že pešiak na h7 je napádaný vežou na h1 a malá rošáda by bielemu hrala až príliš do kariet. Naopak pešiaci na dámskom krídle vytvárajú skvelé podmienky pre bezpečie kráľa, nakoľko sú stále v základom postavení a nie je vidieť, ako by biely mohol na tomto krídle útočiť. Čierny si správne zvolil veľkú rošádu a obom stranám sa podarilo bezpečne schovať ich najcennejšiu figúrku.

 carlsen3

Kedy si teda zvoliť malú a kedy veľkú rošádu? Určite je dôležité poznať ich výhody a benefity, ale zvyčajne všetko ovplyvní konkrétna pozícia. Skúste sa teda vždy zamyslieť hlbšie nad tým, kde by sa váš kráľ cítil bezpečnejšie a kde chcete útočiť. Dokáže pomôcť aj študovanie otvorení, kde už vopred pochopíte, kam kráľa schovať a nemusíte nad tým uvažovať počas partie.

Pre lepšie porozumenie otvoreniam a otázke, kam schovať kráľa odporúčame pozrieť knižky o otvoreniach.

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

5 najrýchlejších matov

5 najrýchlejších matov

Ako je možné čo najrýchlejšie zvíťaziť? V tomto blogu si predstavíme 5 najrýchlejších matov, ktoré by mal poznať každý z nás.

Mat bláznov

Najrýchlejší mat, aký existuje a nazýva sa aj mat bláznov, je možné dať iba na dva ťahy. Poradie ťahov môže byť nasledovné: 1.f3, e5 2. g4, Dh4 ++. Biely musí zahrať dva nelogické a nesprávne ťahy za sebou, čím oslabí svojho kráľa až tak, že čierny prvým možným šachom dáva mat.

1_4

Verili by ste tomu, že tento mat sa odohral v desiatkach partií, a to aj na vysokej úrovni? Väčšinou však išlo o formu protestu a nie o neznalosť hráčov.

Šuster mat

Takmer každý začínajúci šachista tomuto matu podľahol. Mat na 4 ťahy, nazývaný šuster mat však predstavuje logické vývinové ťahy pre obe strany – a práve preto je populárny. Poradie ťahov môže byť nasledovné: 1.e4, e5 2. Sc4, Jc6 – klasické ťahy v otvoreniach. Šuster mat končí na políčku f7 a dá sa tento mat dosiahnuť pomocou ťahu Dh5 alebo Df3.

1.1

Ak si biely vyberie Dh5, po ktorom čierny nespozoruje hroziaci mat a zahrá Jf6, 4. Dxf7 končí partiu šuster matom.

2_4

Po Df3, ak čierny zahrá rozumný vývinový ťah Sc5, partia tiež končí šuster matom na políčku f7.

3_3

Je dôležité vždy vnímať súperovi hrozby, najmä ak ide o aktívne ťahy smerujúce k nášmu kráľovi. Tomuto matu je možné predísť tak, že pokryjeme políčko f7. Po 3. Dh5 môže čierny predísť matu napríklad ťahom g6.

10_2

Po 4. Df3 je možné zabrániť matu napríklad ťahom Jf6.

11_2

Mat na 5 ťahov v holandskej obrane

V šachovom otvorení, ktoré sa nazýva holandská obrana, sa párkrát podarilo čiernemu neuvedomiť si slabosť svojho kráľa. Poradie ťahov je: 1. d4, f5 (holandská obrana) 2. Sg5, h6 3. Sh4, g5 (zatiaľ logické ťahy) 4. e4! gxh4? a 5. Dh5++.

6_4

Nezdá sa vám tento mat už známy? Je totiž veľmi podobný matu bláznov, kde biely oslabil ťahaním fg pešiakov kráľa. V tomto prípade sa čierny snažil získať strelca na h4, čím však oslabil svojho kráľa.

Dusený 6-ťahový mat

V obľúbenom otvorení s názvom Caro-Kann sa pri nepozornosti sem-tam „zadusí“ čierny kráľ. Poradie ťahov: 1. e4, c6 2. d4, d5 3. Jc3, dxe4 4. Jxe4, Jd7 5. De2, Jgf6 6. Jd6 ++

7_2

Biely jazdec akokeby „udusil“ čierneho kráľa. Tento mat sa objavuje na šachovnici prekvapivo často aj na vyššej úrovni.

Mat na 6 ťahov s krásnou obeťou dámy

Otvorenie s názvom Birdova hra síce nie je často hrávané, ale čierny dokáže po nepresnej hre bieleho dať mat za 6 ťahov a popritom úžasne obetovať dámu. Na Birdovu hru čierny musí reagovať gambitom: 1. f4, e5 2. fxe5, d6 3. exd6, Sxd6 4. Jc3 – logický ťah, ktorý však dovoľuje čiernemu dvojťahovo zvíťaziť. Dokážete nájsť najkrajšie pokračovanie za čierneho?

8_2

Víťazným ťahom je 4... Dh4! a po jedinom g3 má teraz čierny na výber, či zoberie na g3 dámou alebo strelcom. 5...Sxg3 a ešte krajšie 5...Dxg3 zakončujú partiu matom, ktorý je taktiež podobný matu bláznov.

 9_3

 

Pre viac zaujímavostí o matoch odporúčame knižku Mat šachovému králi alebo našu novinku v podobe matov na 1 alebo na 2 ťahy.

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Najpopulárnejšie šachové otvorenia

Najpopulárnejšie šachové otvorenia

Aké sú najčastejšie prvé ťahy na šachovnici? V dnešnom blogu preskúmame 5 najobľúbenejších otvorení, ktoré najviac prispievajú k rýchlemu vývinu a kontrole centra.

Talianska hra

Jedným z najstarších šachových otvorení je talianska hra, ktorá bola populárna hlavne v 19. storočí. Je taktiež nazývaná Giuco Piano a začína ťahmi 1.e4, e5 2. Jf3, Jc6 3. Sc4.

talianka

V tomto otvorení biely čo najrýchlejšie vyvíja ľahké figúrky a so strelcom na c4 potencionálne útočí na pešiaka na f7. Toto otvorenie je hrávané na všetkých úrovniach a často vedie k zábavným a agresívnym pozíciám.

Španielska hra

Najpopulárnejším otvorením za obe strany je španielska hra, hrávaná od minulosti až dodnes. Španielska hra sa nazýva aj Ruy Lopez, pomenovaná po šachistovi, ktorý toto otvorenie analyzoval v 16. storočí.

španielka

Začína podobne ako talianska hra, až na ten rozdiel, že strelec sa vyvíja na b5, čím vystavuje čierneho trvalému tlaku v centre a na pešiaka e5.

Dámsky gambit

Dámsky gambit – seriál alebo skutočné otvorenie? Okrem toho, že tento seriál z roku 2020 sa stal veľmi obľúbeným po celom svete, aj šachové otvorenie dámsky gambit je módnym trendom. Toto otvorenie je najčastejšie hrávané hráčmi, ktorí skôr preferujú uzavreté a pozičné hry. Prvý ťah d4 je spojený s ideou ďalšieho c4, kde biely bojuje o centrum obeťou pešiaka.

damsky gambit

Táto obeť sa však málokedy prijíma, nakoľko je biely schopný pešiaka získať naspäť. Čierny má však mnoho rozmanitých spôsobov, ako o centrum bojovať.

Sicílska obrana

Jednoznačne najpopulárnejšou odpoveďou na bieleho ťah e4 je čierneho ťah c5 – sicílska obrana. Sicílske pozície vedú k dynamickosti a asymetrickosti, mnohokrát aj k nebezpečnému boju, kde obe strany hrajú tvrdo na výhru.

c5

V sicílskej obrane je obrovské množstvo variant, najfrekventovanejšou odpoveďou bieleho je však 2.Jf3.

Francúzska obrana

Čierneho častou odpoveďou na 1.e4 je aj ťah e6 – francúzska obrana, ktorá je namierená na aktivitu na dámskom krídle a na protihru v centre. Cieľom je, po 2.d4, presadiť d5 a prinútiť bieleho pešiaka na e4 k vyjadreniu – ak pôjde na 2. e5, čierny bojuje o centrum ťahom 2...c5.

 e6

Okrem týchto otvorení existuje široká škála ďalších, ktoré sú obľúbené medzi najlepšími hráčmi. Každému z nás však sedí iný druh pozícií a niekedy je potrebné vyskúšať viaceré z nich, aby ste našli to pravé pre vás. Pri výbere otvorenia je dôležité brať do úvahy základné princípy, o ktorých si môžete prečítať v blogu „základné princípy v otvoreniach“.

Pre viac zaujímavostí o prvých ťahoch na šachovnici odporúčame knižky o otvoreniach, kde nájdete hlbšie analýzy a vysvetlenia.

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Základné princípy v koncovkách

Základné princípy v koncovkách

Po výmene figúr v strednej hre naberá pozícia úplne iný charakter, kde platia väčšinou iné pravidlá a princípy. V dnešnom blogu si predstavíme 6 princípov, ktoré vám pomôžu zlepšiť porozumenie v koncovkách.

Kráľ ako útočná aktívna figúrka

V koncovkách býva figúr oveľa menej ako v strednej hre, a preto kráľ vystupuje ako útočná figúrka. Kráľa sa snažíme v koncovke aktívne zapájať do hry, útočiť na slabiny súpera či spolupracovať s ostatnými figúrkami na šachovnici.

Pozrime sa na túto strelcovú koncovku. Čierny má pešiaka viac, ale kráľ na g8 je ďaleko od boja. Biely využitím svojho kráľa a útokom na slabinu b5 partiu vyhrá bezproblémovo.

1_2

Ak by však bol čierny kráľ zapojený do hry o čosi skôr, stíhal by slabinu na b5 pokryť a partia by skončila remízou.

2_3

Snažte sa odstrihnúť súperovho kráľa

Ďalšou dobrou radou je snažiť sa súperovho kráľa zadržať ďaleko od centra alebo obmedziť jeho pohyb na niekoľko ťahov. Pozrime si príklad pre jasnejšie pochopenie.

3_2

V tejto pozícii by chcel aj čierny dodržať základné princípy v koncovkách – zapojiť kráľa do boja. Avšak na ťahu je biely a má jedinú možnosť, ako čiernemu tento plán prekaziť. Aký je najlepší ťah za bieleho?

4_3

Jediný ťah, ktorý pozíciu vyhráva je Sh6! Čierny kráľ je zablokovaný na veľmi dlhú dobu, zatiaľ čo biely môže vylepšovať svojho kráľa a útočiť na slabiny čierneho.

Útočte na súperove slabiny

Tak ako sme mali v predchádzajúcich príkladoch, okrem zapojenia kráľa do hry je potrebné identifikovať slabé miesta v súperovom tábore a snažiť sa ich čo najrýchlejšie napádať. Je dôležité útočiť na slabiny všetkými figúrkami, ktoré v koncovke ostali, aby súper nemohol útočiť na naše.

Pri materiálnej výhode vymieňajte figúrky

Akonáhle sa nám podarí získať akúkoľvek materiálnu prevahu, najľahšou a najrýchlejšou cestou je výmena čo najviac figúr a rýchly prechod do koncovky. Čím menej figúr na šachovnici, tým jednoduchšia pozícia na uplatnenie materiálnej výhody.

Snažte sa vytvoriť voľných pešiakov

V mnohých koncovkách je silným plánom snaha o vytvorenie voľného pešiaka, ktorý bude nútiť súpera sústrediť svoju pozornosť tam, kde chceme my alebo úplne rozhodne partiu. Pozrime si jednoduchý príklad.

5_3

Biely má prevahu pešiakov na dámskom krídle, zatiaľ čo čierny na kráľovskom. Bieleho výhoda spočíva v tom, že má možnosť si rýchlo vytvoriť voľného pešiaka, ktorý zamestná čierneho kráľa natoľko, že biely kráľ stihne vyzbierať ostatných pešiakov.

6_3

Pozícia by po pár ťahoch mohla vyzerať takto. Čierny kráľ sa musel postarať o voľného pešiaka a biely má vďaka tomu jednoduchý plán, ktorým vyzbiera čiernych pešiakov na kráľovskom krídle a partiu jednoducho vyhrá.

Počítajte konkrétne varianty

V koncovkách sa málokedy dá spoliehať na intuíciu, pretože si vyžadujú presné a dlhé počítanie. Je nevyhnutné byť konkrétny a neťahať až kým si nie sme istí celým prepočtom. Ak chceme dosiahnuť, aby bol náš prepočet čo najpresnejší, je potrebné študovať aj teoretické koncovky, vďaka ktorým jednoduchšie rozpoznáme plány či teoretické remízy.

 

Keďže sa koncovkám dá málokedy vyhnúť, je veľmi podstatné do tréningového plánu zaradiť aj učenie sa základných koncoviek. Odporúčame knižky o koncovkách, ktoré vám určite zlepšia šachové poznanie.

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Základné princípy v strednej hre

Základné princípy v strednej hre

Dodržiavanie princípov v otvoreniach je nevyhnutné pre úspech v šachovej partii, ale rovnako dôležité je aj dodržiavanie pravidiel v strednej hre. V tomto blogu vám priblížime 6 princípov, pomocou ktorých vylepšíte svoju strednú hru.

Kontrolujte centrum

Či je to otvorenie, stredná hra alebo koncovka, centrum je a bude vždy kľúčové pre úspech. Väčšinou ten, kto kontroluje centrum, má prevahu na celej šachovnici.

Vývinom všetkých figúrok spojte veže

Už v otvorení je dôležité snažiť sa smerom do centra vyvíjať figúrky. Ideálne je rýchlo urobiť rošádu, vyvinúť všetky figúrky, a tým spojiť veže. Ľahké figúrky (jazdcov a strelcov) chceme vyvíjať aktívne smerom do centra a ťažkým figúrkam – vežiam sa snažíme otvárať stĺpce.

Hľadajte aktívne políčka pre svoje figúrky

Všetky figúrky túžia po aktívnych políčkach, na ktorých môžu čo najviac pomôcť ostatným figúrkam. Vždy keď nevieme, čo ťahať, snažíme sa vylepšiť figúrku, ktorá hrá najhoršie.

Neoslabujte kráľa

To, že je rošáda veľmi dôležitá v otvorení sme sa už naučili v predchádzajúcom blogu. V strednej hre však treba dávať pozor na to, aby sme si zbytočne neoslabili kráľa tým, že budeme ťahať pešiakmi pred ním. Ak kráľa nemôžu chrániť figúrky, mali by ho chrániť pešiaci.

1_3

Pešiaci perfektne chránia bieleho kráľa a akonáhle nimi začneme hýbať, bude pre čierneho jednoduchšie na nás zaútočiť.

Vymieňajte figúrky len keď to vyhovuje vám, nie súperovi

Nie každá výmena je dobrá, a preto by sme sa vždy pred výmenou pešiaka alebo figúry mali uistiť, že výmena vyhovuje nám, a nie súperovi. To, či sa oplatí vymeniť alebo nie určuje aj druh pozície – preto je vhodné študovať veľa partií silných hráčov, kde sa dá naučiť, kedy a ako vymieňať figúrky. Dajme si jednoduchý príklad.

2_1

Bieleho skvelý jazdec na f5, ktorý kontroluje viacero políčok v tábore čierneho, určite nechce byť vymenený za zlého a neaktívneho strelca na e7. Táto výmena by veľmi potešila čierneho, a preto si biely radšej skvelého jazdca na šachovnici nechá.

Pozor na slabiny

Pod slovom slabina rozumieme väčšinou slabého pešiaka, ktorý nemôže byť krytý druhým pešiakom. Niekedy je slabinou aj zatáraná figúrka, ktorú je ťažko chrániť. Takýmto slabinám sa snažíme vyhnúť a naopak, snažíme sa ich vytvoriť súperovi.

3_1

V tejto ukážke si biely vytvoril príliš veľa slabín, ktoré teraz nebude stíhať brániť. Presne tomuto je potrebné sa v stredne hre vyhnúť, aby sme súperovi neuľahčili koncovku.

 

Pre viac zaujímavostí o strednej hre pozrite šachové knižky.

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.