Blog nadšeného šachistu, Strana 2
Počuli ste niekedy o Fischerovom šachu alebo o šachu 960? Ide o veľmi populárny typ šachu na celom svete. Ako tento typ šachu funguje a čo je na ňom výnimočné?
Fischerov šach, alebo inak nazývaný "šach 960", je pomenovaný po bývalom majstrovi sveta – po legendárnom Robertovi Fischerovi. Fischer tento šach navrhol v 90. rokoch po tom, ako chcel vytvoriť variant šachu, kde by bolo menej dôležité pamätať si otvorenia a viac by sa cenila kreativita.
V čom je tento šach iný od klasického?
Hlavným rozdielom je, že sa pred začatím partie šachové figúrky (na prvej a ôsmej rade) náhodne postavia tak, aby boli pre oboch súperov na rovnakých pozíciách. Napríklad na miesto veže stojí strelec, na mieste dámy stojí jazdec a podobne. Platia tu len 2 pravidlá:
1. Strelci nesmú byť na rovnakých farbách
2. Kráľ musí mať možnosť výmeny s oboma vežami (aby mohol „Fischerovsky“ urobiť obidve rošády)
Ako sa „Fischerovsky“ rošáduje?
Pri Fischerovom šachu platia rovnaké pravidlá ako pri klasickom – kráľ a veža sa pred rošádou nesmú pohnúť a kráľ pri rošáde nesmie prechádzať cez šach.
Ako teda urobiť rošádu, keď je kráľ na g1 a veža na h1 ako na obrázku vyššie? Jednoducho! Veža a kráľ po rošáde musia skončiť na rovnakých políčkach, ako pri rošáde v klasickom šachu – veža sa prehodí na f1 a kráľ ostáva na g1. Pre lepšie predstavenie je na nasledujúcom obrázku znázornená rošáda v druhom ťahu po: 1. Jg3, Jc6 2. 0-0!
Cieľom Fischerovho šachu je teda vylúčiť všetky naučené otvorenia, ktoré sa hráči doteraz učili a dostať ich do pozície, kde musia rozmýšľať od prvého ťahu. Počas celej partie sa obaja súperi musia popasovať s nezvyčajnými pozíciami, ktoré sa málokedy zmenia na klasickú pozíciu, a zároveň musia byť veľmi kreatívni.
Trochu matematiky a štatistiky
Tipnete si, koľko legálnych možností základnej pozície (vzhľadom na vyššie uvedené pravidlá) sa dá postaviť? Dokážete to aj matematicky vypočítať?
V skutočnosti nepotrebujete žiadne špeciálne matematické ani štatistické schopnosti. Začnime prvým pravidlom – strelci musia pokryť obe diagonály (jeden musí byť na bielom a druhý na čiernom). Sú len 4 takéto možnosti pre čiernopoľného strelca – a1, c1, e1 a g1 a 4 pre bielopoľného strelca – b1, d1, f1 a h1.
Máme teda umiestnených dvoch strelcov, čo znamená, že ostalo 6 políčok pre ostatné figúrky. Dáma ma odrazu len 6 možností, kde sa môže postaviť. Zatiaľ celkom jednoduché, však?
Poďme na ťažšiu časť našej rovnice. Kam umiestniť jazdcov (veže a kráľa si necháme na záver, pretože potrebujeme dodržať aj druhé pravidlo)? Ostalo 5 políčok pre jazdcov, ktorí môžu byť rôzne umiestnení. Pre jednoduchšie predstavenie sa môžete s možnosťami hrať na piatich políčkach vedľa seba – napríklad od a1 až po e1.
Na toto dokážete prísť postavením na šachovnici alebo klasickou kombinatorikou.
Ak ste nezabudli na žiadnu možnosť, zistili ste, že máme 10 možností (tak, ako ukazuje tabuľka) umiestnenia našich jazdcov. Ostáva teda umiestniť veže a kráľa, pre ktorých nám ostali tri políčka.
Tu musíme myslieť na druhé pravidlo, ktoré hovorí, že kráľ musí byť schopný urobiť rošádu. A tu prichádza malý chyták – kráľ musí stáť medzi dvomi vežami, aby dokázal urobiť malú aj veľkú rošádu. V jednoduchosti to znamená, že ostáva len jedna možnosť, ako na 3 zvyšné políčka umiestniť kráľa a dve veže - kráľ musí ísť uprostred.
Poďme si teda zhrnúť úplne všetko, čo vieme:
- 4 možné políčka pre bielopoľného strelca
- 4 možné políčka pre čiernopoľného strelca
- 6 možných políčok pre dámu
- 10 možných políčok pre jazdcov
- 1 možná pozícia pre kráľa a dve veže.
Posledným krokom je vynásobiť všetky tieto čísla a dostaneme: 4x4x6x10x1 = 960! Ak vám je toto číslo povedomé, čítali ste veľmi pozorne. Fischerov šach je totiž označovaný aj ako "šach 960", a týmto výpočtom sme spolu vylúštili hádanku tohto názvu.
Prvé majstrovstvá sveta vo Fischerovom šachu
Prvé majstrovstvá sveta vo Fischerovom šachu sa odohrali v roku 2019 po tom, ako šachová federácie FIDE uznala tento šach ako súťažný. Tieto majstrovstvá sa konali v Nórsku, kde súťažil aj vtedajší majster sveta Magnus Carlsen. Turnaj bol naozaj napínavý a ukázala sa pravá šachová sila špičkových veľmajstrov. V dramatickom finálne sa stal majstrom sveta vo Fischerovom šachu silný americký veľmajster Wesley So.
Wesley So (vpravo) sa stal najkreatívnejším hráčom
Majstrovstvá ukázali, že Fischerove šachy majú svoje miesto na modernej šachovej scéne a prispeli k ich obrovskej popularizácii.
Či už vás láka klasický šach alebo objavovanie sveta Fischerového šachu, kvalitná drevená šachovnica a figúrky sú základom pre skutočne intenzívny šachový zážitok. :)
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.
Šach je jednou z najstarších a najobľúbenejších hier na svete, ktorá rozvíja logické myslenie, plánovanie a strategické zručnosti. Naučiť deti hrať šach je skvelý spôsob, ako podporiť ich intelektuálny rast a zároveň ich zabaviť.
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že šach je zložitá hra, s trochou trpezlivosti a kreativity môže byť učenie šachu pre deti zábavné a pútavé. V tomto blogu vám ponúkneme niekoľko tipov, ako na to.
Zvoľte správne vybavenie
Keď začínate učiť deti šach, je dôležité mať vhodné a vizuálne príťažlivé vybavenie. Drevený šach je skvelou voľbou, pretože pôsobí prirodzene a hmatovo príjemne.
Klasická šachovnica by mala byť jasne označená, aby dieťa lepšie pochopilo umiestnenie políčok a figúrok. Pre mladšie deti môže byť atraktívnejšie, ak sú šachové figúrky farebne odlíšené alebo majú zaujímavý dizajn, čo ich lepšie upúta.
Ďalším krokom je zoznámiť deti s figúrkami. Namiesto toho, aby ste im hneď vysvetľovali komplikované pravidlá, začnite tým, že im ukážete základné pohyby jednotlivých figúrok. Nechajte ich pohrať sa s figúrkami a pochopiť, ako sa každá z nich pohybuje.
Tento postupný prístup uľahčí deťom porozumieť pravidlám bez toho, aby ich to zmiatlo alebo odradilo.
Naučte pravidlá hravou formou
Deti sa najlepšie učia hrou. Preto je dôležité, aby bolo učenie šachu zábavné a interaktívne.
Jednou z možností je predstaviť šach ako príbeh. Napríklad vysvetlite, že kráľ musí byť chránený, dáma je najsilnejšia figúrka, a jazdec skáče ako rytier na koňovi. Tento druh vizuálnej a príbehovej pomôcky môže pomôcť deťom lepšie si zapamätať pohyby a dôležitosť jednotlivých figúrok.
Okrem toho môžu byť deti motivované malými „šachovými hrami“. Napríklad sa môžete sústrediť na to, aby dieťa chytilo súperovho pešiaka, alebo im ukázať jednoduché maty ako „mat dvomi vežami“. Hravé ciele a malé výzvy posilnia ich sebadôveru a túžbu učiť sa viac.
Vysvetlite šachovú hru pomocou šachových hodín
Keď dieťa zvládne základné pravidlá a pohyby figúrok, môžete do hry zaviesť aj šachové hodiny. Spoznanie konceptu časového obmedzenia môže pridať do hry vzrušenie a naučiť deti rýchlejšie rozhodovať.
Na začiatku však nemusíte tlačiť na čas – dajte deťom priestor na premýšľanie. Časom, keď budú hrať s väčšou istotou, môžete pridať súťaživý prvok s použitím šachových hodín, čo dodá hre nový rozmer.
Udržujte motiváciu
Šach nie je hra, ktorú sa dá naučiť za jeden deň. Preto je dôležité, aby ste boli trpezliví a podporovali svoje dieťa v pravidelnom hraní. Vytvorte si rodinné šachové večery, kde si spoločne zahráte, alebo povzbuďte dieťa, aby sa zúčastnilo miestnych šachových turnajov pre deti.
Účasť na takýchto podujatiach nielenže zlepší ich schopnosti, ale im tiež poskytne šancu spoznať ďalších mladých hráčov a získať nové priateľstvá.
Autor: Michal Vrba, šachový tréner mládeže
Budapešť, maďarská metropola, sa po dlhých 98 rokoch (v roku 1926 sa konala 2. neoficiálna šachová olympiáda) stala na 13 dní domovom nielen šachovej elity, ale aj celej šachovej komunity. Ako prebiehal 45. ročník olympiády, a ktorý štát sa famóznym výkonom zapísal do histórie šachu?
Slávnostné otvorenie olympiády sa nieslo v duchu tradícií, vrátane nesenia symbolickej olympijskej pochodne. Česť ju niesť mala maďarská šachová legenda, veľmajsterka Judit Polgárová, považovaná za najlepšiu šachistku v celej histórii šachu.
Turnaj bol rozdelený na dve sekcie - otvorenú a ženskú. V otvorenej sekcii súťažilo až 197 tímov z rôznych kútov sveta, zatiaľ čo v ženskej sekcii ich bolo 183. Hralo sa v obrovskom športovom centre, ktoré bolo rozdelené na hraciu miestnosť a rôzne miestnosti pre divákov, rodinných príslušníkov a ostatných nehrajúcich.
V týchto priestoroch sa prebavili nielen dospelí, ale aj malé detičky. Na každom rohu sa dalo zahrať si šach či sledovať live stream z turnaja, kde skúsení šachoví komentátori analyzovali práve prebiehajúce šachové partie.
Nechýbali aj šachové obchodíky, ktoré ponúkali predovšetkým šachové knižky na zlepšenie v šachu, ale aj elektronické a drevené šachovnice. Zaujímavosťou bol trojšach – šach pre troch hráčov, ktorý donútil všetkých šachistov zapojiť aj posledné mozgové bunky, pretože má mierne iné pravidlá ako klasický šach.
Šachovú elitu, ale aj akýchkoľvek iných hráčov, bolo možné vidieť pár minút pred začatím kola. Bol vyhradený jeden vchod pre všetkých hráčov a kapitánov, kde sa každý hráč preukázal hráčskou kartou a následne mohol vstúpiť do hracej miestnosti. V tomto okamihu sa dalo najlepšie odfotiť so svojimi favoritmi a vzormi. Dokonca dorazil aj nehrajúci bývalý majster sveta Anand, ktorý pravdepodobne prišiel podporiť celý indický tím.
Bývalý majster sveta Anand obklopený fanúšikmi
Čo sa týka hlavného turnaja olympiády, medzi favoritov (prvých troch nasadených) v open sekcií patrili:
- USA
- India
- Čína
V ženskej sekcii bolo nasadenie nasledovné:
- India
- Gruzínsko
- Poľsko
V otvorenej sekcii sa už po 10. kole črtali víťazi. India si svojou kľúčovou výhrou proti prvým nasadeným Američanom zabezpečila výhru v celom turnaji. Za Indov bojoval na prvej šachovnici mladý Gukesh, ktorý onedlho vyzve majstra sveta Dinga Lirena a pokúsi sa ho zosadiť z trónu. Gukesh získal neuveriteľných 9 bodov z 10 kôl, ktoré odohral. Na druhom mieste skončilo spomínané USA a bronzovým tímom olympiády sa stal Uzbekistan.
Naopak v ženskej sekcii sa bojovalo až do posledného ťahu a napokon sa víťazkami stali ratingovo najsilnejšie hráčky z Indie. Tesne o jeden turnajový bod ušlo prvé miesto hráčkam z Kazachstanu a tretie miesto si vybojovali reprezentantky USA.
Indii sa víťazstvom v oboch sekciách podaril historický úspech. Zatiaľ sa žiadnej krajine nepodarilo zvíťaziť v obidvoch sekciách súčasne. India naozaj ukázala, že sú šachovou veľmocou a ich tvrdá práca a skromnosť sa vypláca.
Na vyhodnotení sa olympijský šachový oheň odovzdal zastupiteľom z Uzbekistanu, nakoľko ďalšia olympiáda o 2 roky sa bude konať práve tam.
Pochodeň mieri do Uzbekistanu
Šachovnice, šachové knižky či šachové hodiny, ktoré sa nachádzali v obchodíkoch na šachovej olympiáde nájdete aj u nás.
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.
Šachová olympiáda - najprestížnejší šachový turnaj
Aj napriek tomu, že šach nie je olympijský šport, každé 2 roky sa koná šachová olympiáda, ktorá patrí medzi najelitnejšie a najsledovanejšie turnaje v šachovom svete.
Ako prebieha šachová olympiáda?
Šachová olympiáda je súťaž štvorčlenných družstiev, ktorú každé 2 roky organizuje Medzinárodná šachová federácia FIDE. Olympiáda sa hrá na 11 kôl a zúčastňujú sa jej krajiny z celého sveta. Na každý deň je naplánované 1 kolo, ktoré sa v ten deň aj musí skončiť. Hráči majú v polke turnaja jeden voľný deň na oddych.
Tím pozostáva zo štyroch hrajúcich hráčov, jedného náhradníka a jedného kapitána. Za výhru si družstvo pripíše 2 body, za remízu 1 a za prehru 0 bodov. Turnaj sa hrá na 90 minút na prvých 40 ťahov s prídavkom 30 sekúnd po každom ťahu. Po 40. ťahu hráči dostanú ďalších 30 minút.
Od prvej olympiády až po olympiádu 2024
Prvé dve šachové olympiády sa konali neoficiálne v rokoch 1924 a 1926. V roku 1924 sa tiež uskutočnil prvý pokus zaradiť šach medzi olympijské športy, čo však zlyhalo kvôli problémom s rozlíšením amatérov od profesionálov. Na záver prvej neoficiálnej olympiády bola 20. júla 1924 v Paríži založená Medzinárodná šachová federácia (FIDE) a tento deň sa zároveň stal aj Medzinárodným dňom šachu.
Prvá oficiálna olympiáda sa konala v roku 1927 v Londýne. Počas druhej svetovej vojny však došlo k prerušeniu, ale od roku 1950 sa olympiáda koná pravidelne každé dva roky. Na prvej olympiáde sa zúčastnilo 16 tímov, zatiaľ čo na 44. olympiáde v roku 2022 v Indii už súťažilo 188 tímov v otvorenej sekcii a 162 tímov v ženskej sekcii.
Fotka z prvej šachovej olympiády v Londýne
Ženská sekcia však nebola na olympiáde od začiatku. V roku 1957 sa po prvýkrát konala ženská olympiáda, avšak na odlišnom mieste, ako tá mužská. Nakoniec sa v roku 1974 prijala zásada, že na usporiadanie šachovej olympiády sa uprednostní tá krajina, ktorá bude ochotná súčasne usporiadať aj ženskú olympiádu. V ženskej sekcii môžu hrať iba ženy, zatiaľ čo v otvorenej sekcii hrávajú muži častokrát za pomoci ženských šachistiek.
Čoskoro sa odohrá už 45. ročník šachovej olympiády, ktorá sa tento rok koná v Budapešti v Maďarsku od 10. do 23. septembra.
Porovnanie pravidiel v minulosti a v súčasnosti
Pravidlá olympiády neboli vždy rovnaké ako sú teraz. V minulosti sa olympiády hrávali tak, že každý tím hral s každým, v dôsledku čoho boli zápasy dlhšie a hralo sa na väčší počet kôl.
Najväčšia zmena nastala vďaka technológiám. Kedysi nebolo potrebné riešiť otázky podvádzania, zatiaľ čo dnes sa využívajú pokročilé technológie na zabezpečenie fair play, vrátane kontroly proti podvádzaniu. Hráči si dokonca už nemôžu do hracej miestnosti priniesť vlastné pero, aby sa predišlo používaniu špeciálne upravených pier s elektronickými zariadeniami, ktoré by mohli byť použité na podvádzanie.
Veľkým rozdielom je aj sledovanie zápasov divákmi. Kedysi mohli diváci sledovať zápasy priamo v hracej miestnosti, zatiaľ čo dnes sú oddelení od hráčov cez zábrany alebo sklenené steny, čo by malo zabrániť rušeniu a komunikácií divákov s hráčmi. Títo diváci častokrát bývajú obmedzení časom, ktorý môžu stráviť v miestnosti.
Víťazi
Za posledných 10 rokov (teda za posledných 5 olympiád) si medaily vybojovali rôzne šachové veľmoci. Zvyčajne sú favoritmi v otvorenej sekcii štáty ako USA, Čína, India a Rusko.
V ženskej sekcii na popredných priečkach najčastejšie dominujú štáty ako Čína, Ukrajina, Gruzínsko a India.
Škandály a zaujímavosti
Podvádzanie na olympiáde v Khanty-Mansiysk 2010
V roku 2010 na olympiáde v Rusku obvinila Francúzska šachová federácia troch francúzskych hráčov z podvádzania. Jedným z nich bol veľmajster Feller, ktorý počas zápasu dostával nelegálnu pomoc od spoluhráčov z tímu. Medzinárodný majster Marzolo analyzoval Fellerovu pozíciu pomocou šachového počítača a posielal najlepšie ťahy v kódovaných SMS správach kapitánovi tímu Hauchardovi, ktorý bol v hracej miestnosti. Hauchard potom použil preddefinovaný systém, kde sa postavil za určité stoly v miestnosti, aby Fellerovi nenápadne naznačil, ktorý ťah by mal urobiť. Tento systém umožnil Fellerovi porušiť šachové pravidlá bez toho, aby to bolo priamo viditeľné.
Etická komisia FIDE potvrdila obvinenia a suspendovala hráčov z turnajov, čo znamená, že si mohli zahrať len online šach na internete. Feller bol dokonca odsúdený na podmienečný trest 6 mesiacov väzenia.
Vďaka tomuto turnaju sa zvýšili a zlepšili bezpečnostné opatrenia vrátane prísnejších kontrol a monitorovania hráčov počas zápasov.
Zlatá medaila aj na letisku v Tromsø 2014
Veľmajster Sam Shankland, ktorý hral v Tromsø prvýkrát za USA, získal individuálnu zlatú medailu ako najlepší náhradník. Zo zlata sa tešil až tak, že ju mal na sebe celý čas aj na letisku pri odlete. Alebo len nemal miesto v kufri? :)
Dvaja víťazi na online olympiáde 2020
Nakoľko bola v roku 2020 pandémia a hráči sa nemohli stretnúť za šachovnicou, olympiáda sa mohla odohrať jedine v online priestore. Zaujímavosťou je, že počas finále tejto olympiády sa niektorým indickým hráčom prerušilo spojenie a spadli na čas. Avšak rozhodnutím prezidenta FIDE sa obaja finalisti (Rusko a India) stali „spoluvíťazmi“ a boli ocenení zlatými medailami.
Veveričky v Chennai 2022
Posledná olympiáda v Chennai bola okrem krásneho hotelu a výbornej stravy charakteristická aj desiatkami pruhovaných veveričiek typu Chip a Dale, ktoré dokonca navštívili niektorých hráčov na izbách.
Šachovnice, šachové figúrky a šachové hodiny
V dnešnej dobe sa na olympiádach používa elektronický drevený šach (elektronická šachovnica s drevenými figúrkami), vďaka čomu dokážeme sledovať partie online. Túto súpravu dopĺňajú aj digitálne šachové hodiny DGT 3000.
Indka Tania Sachdev na olympiáde v Chennai s modernými drevenými figúrkami a hodinami DGT 3000
Na bežné hranie sa na turnajoch používajú tieto šachovnice aj bez pripojenia na PC alebo iné drevené šachy. Alternatívnymi hodinami zvyknú byť veľmi obľúbené digitálne šachové hodiny DGT 2010.
Kedysi sa však na šachových olympiádach hrávalo s použitím analógových hodín, na ktorých vyrástlo mnoho majstrov sveta. Napríklad na olympiáde v roku 1990 patrili medzi obľúbené INSA basic hodiny, ktoré sa doteraz používajú na niektorých šachových turnajoch.
Olympiáda 1960 v Lipsku s analógovými hodinami
Šachovnice, šachové figúrky, či dokonca aj šachové hodiny, s ktorými hrávajú alebo hrávali najlepší hráči na najelitnejšom šachovom turnaji si môžete kúpiť aj u nás!
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.
Top 5 šachových knižiek
Šachových knižiek je v dnešnej dobe nespočetné množstvo. Ako však zistiť, ktoré z nich sú naozaj tie najlepšie a ktoré vám najviac pomôžu zlepšiť sa? V tomto blogu vám predstavíme najobľúbenejšie šachové knihy, ktoré vám pomôžu zdokonaliť vašu hru, či už ste začiatočník alebo skúsený hráč.
Jednou z najuznávanejších kníh nielen na Slovensku a Česku je knižka Pod hladinou od slovenského veľmajstra Jána Markoša. Táto kniha vás skutočne vezme pod hladinu šachu, odhaľujúc hlboké stratégie a taktiky. Pomôže vám krásne prepojiť teóriu s praxou a obohatiť vaše šachové schopnosti.
Tajná prísada od Jána Markoša a Davida Navaru
Tentokrát sa Ján Markoš spojil s českou jednotkou – Davidom Navarom a spolu vytvorili majstrovské dielo s názvom Tajná prísada. Táto knižka odpovedá na otázku, prečo niektorí hráči, napriek hlbokým teoretickým znalostiam, nedokážu uspieť v partiách. Jej cieľom je ukázať ako zvládať dôležité momenty v hre a ako vyhrávať. Tajná prísada svojimi ešte viac praktickejšími príkladmi nadväzuje na knižku Pod hladinou.
Šachy – základy stratégie a základy taktiky od Richarda Bioleka
Veľmi obľúbenou knižkou je knižka o základoch stratégie a taktiky od Richarda Bioleka, ktorý napísal obrovské množstvo výborných knižiek pre všetky úrovne, ako je séria knižiek Zahrej ako veľmajstri, Šachové miniaturky či Šachy - Hra fantazie.
Knižka základy stratégie obsahuje 144 komentovaných vzorových partií, ktoré vás prevedú témami ako je hodnotenie pozície, centrum či obrana.
Knižka základy taktiky sa v prvej časti venuje kombinačnej hre a v druhej časti prepočtu variant. Odporúčame pre zlepšenie taktického videnia a správneho prepočtu variant.
Černobílá magie od Michala Konopku
Medzinárodný majster Michal Konopka, ktorý patrí medzi najlepších českých hráčov a trénerov, v tejto knižke určenej pre pokročilejších sa zameriava na taktiku, kombinácie, prepočet, a ďalšie aspekty šachovej hry. Ak sa cítite ako pokročilý hráč, ktorý sa chce posunúť na vyššiu úroveň, táto knižka je určite pre vás.
Ak si chcete precvičiť taktiku, skvelým spôsobom je 468 diagramov rozdelených do 3 skupín: ľahké (easy), stredné (medium) a ťažké (hard). Na každý diagram sa na konci skupiny nachádzajú správne odpovede. Takýmto štýlom si dokážete zistiť, ako je na tom vaša taktika a popracovať na jej zlepšení.
Bonus pre trénerov a učiteľov – Metodická príručka
Metodická príručka pre trénerov a učiteľov šachu obsahuje 40 lekcií pre začiatočníkov, ktoré pokrývajú pravidlá šachu, základy otvorení, taktiky, stratégie a koncovky, až po pokročilejšie témy. Odporúčame všetkým trénerom a učiteľom!
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.
Najzaujímavejšie šachové filmy
Premýšľate, čo si večer pozrieť? Čo tak dať šancu šachovému filmu? Dnes vás pozývame na cestu najzaujímavejších filmov, ktoré prinášajú na plátno svet šachu v celej jeho kráse a napätí.
Ťah pešiakom
Pravdepodobne najznámejším šachovým filmom na celom svete je Ťah pešiakom. Tento film rozpráva životný príbeh jedného z najzaujímavejších šachových majstrov sveta – Bobbyho Fischera, ktorý je považovaný za geniálneho šachistu, ale zároveň aj za kontroverznú osobnosť.
Film vnesie divákov do obdobia studenej vojny, kde sledujeme Bobbyho cestu od jeho detstva, cez jeho vzostup na šachový vrchol, až po ikonický zápas proti predchádzajúcemu majstrovi sveta Borisovi Spasskému v Reykjavíku v roku 1972. Tento zápas, známy ako "Zápas storočia," bol viac než len šachovou partiou – bol symbolom politického a ideologického súperenia medzi Východom a Západom.
Ťah pešiakom teda nie je len filmom o šachu, ale aj o vnútornom boji génia, ktorý bojuje so svojimi démonmi.
Hľadanie Bobbyho Fischera
Mali by ste dosť odvahy vydať sa na cestu, aby ste sa stali ďalším Bobbym Fischerom? V tomto inšpiratívnom filme sa mladý talentovaný chlapec fascinovaný šachom, rovnako ako my všetci, rozhodne pracovať na sebe za každú cenu na ceste za obľúbeným Bobby Fischerom. Podarí sa mu nájsť svoj idol? Tento film nás veľa naučí o tvrdej práci a plnení si svojich snov.
Fahim, malý šachový princ
Veľmi pekným filmom je aj Fahim: Malý šachový princ, ktorý je založený na skutočnom príbehu mladého bangladéšskeho chlapca Fahima, ktorý po úteku z Bangladéša do Francúzska spolu so svojím otcom čelia mnohým výzvam. Fahim však objaví svoju výnimočnú šachovú schopnosť a s pomocou uznávaného trénera, ktorého stvárňuje Gérard Depardieu, sa začne pripravovať na národný šachový šampionát. Film dojímavým spôsobom ukazuje, že šach môže byť viac než len hrou – môže byť cestou k novému životu.
Dámsky gambit
Jednoznačne nemôžeme zabudnúť na minisériu úspešného Dámskeho gambitu, ktorý v roku 2020 ovládol Netflix. Beth Harmon sa ako malé dievča ocitne v sirotinci, kde objaví svoju vášeň a talent pre šach. Beth rýchlo exceluje a jej výnimočné schopnosti ju zavedú na cestu za titulom svetovej šachovej šampiónky.
Tento seriál získal široké uznanie kritikov aj divákov, a to nielen pre svoj vynikajúci scenár a herecké výkony, ale aj pre vizuálne spracovanie a výborné zobrazenie šachového sveta.
Ak sa chcete v šachu zlepšovať tak ako hrdinovia z týchto filmov, vyberte si šachovú knižku práve pre vás.
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.