Pri nákupe nad 20€ doprava zadarmo.

Desať faktov, ktoré ste o šachu možno nevedeli II.

1.) Nový ťah, keď sa pešiak mohol pohnúť o dva kroky namiesto jedného (zo základného postavenia), ​​bol zavedený v Španielsku v roku 1280.

2.) Nemec Emanuel Lasker si udržal najdlhšie titul majstra sveta: 26 rokov a 337 dní. Je veľmi pravdepodobné, že tento rekord už nebude nikdy prekonaný.

3.) Počet rôznych kombinácií pre prvé štyri ťahy v šachu je asi 319 miliárd. Toto je ohromujúce číslo! Neexistuje žiadna hra, ktorá by sa v tomto smere dala porovnávať.

4.) Prvé mechanické hodiny, ktoré sa začali používať namiesto presýpacích, vynašiel Thomas Wilson v roku 1883. Moderné tlačidlové hodiny predstavil Veenhoff v roku 1900.

5.) Skladaciu šachovnicu vynašiel v roku 1125 kňaz hrajúci šach. Keďže cirkev v tom čase zakazovala kňazom hrať šach, svojej šachovnici vynašiel krytie tak, že vyzerala ako dve knihy ležiace na sebe.

6.) Druhá kniha, ktorá bola kedy vytlačená v anglickom jazyku, bola o šachu.

7.) V novembri 1988 v Long Beach v Kalifornii počítačový program DEEP THOGHT po prvý raz vôbec porazil medzinárodného veľmajstra. Takto vyzerajú šachové počítače dnes.

8.) V šachu existuje viac ako 1 000 rôznych otvorení a variantov, ktoré tí najlepší musia ovládať.

9.) Prvá šachovnica, na ktorej sa striedali biele a čierne políčka, sa objavila v Európe v roku 1090.

10.) Psychológovia často uvádzajú, že šach pôsobí ako účinný spôsob na zlepšenia funkcie pamäti. Nie je teda divu, že šach sa odporúča aj v boji proti Alzheimerovej chorobe, pretože umožňuje mysli riešiť zložité problémy a pracovať s nápadmi.

Niektorí tvrdia, že to môže zvýšiť inteligenciu, hoci je to zložitejšia téma. Štúdie účinkov šachu na mládež viedli k zavedeniu šachu do vyučovania na školáchv v rôznych krajinách. Je dokázané, že vďaka šachu dokážu deti dosahovať lepšie výsledky v škole.


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašími priateľmi.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie