Pri nákupe nad 20€ doprava zadarmo.

Budeme mať nového majstra sveta?

Budeme mať nového majstra sveta? 

Už o niekoľko dní sa začne najočakávanejšia šachová udalosť roka - zápas o titul majstra sveta medzi obhajcom titulu Nórom Magnusom Carlsenom a jeho vyzývateľom Rusom Janom Nepomňaščnym.

Poďme si spoločne zaveštiť: ostane geniálny Carlsen majstrom sveta, alebo ho Nepo (asi chápete, prečo je v šachovom svete známy najmä pod touto skratkou) z trónu zosadí a stane sa novým šampiónom?

Aby sme ale len tak naverímboha netipovali, poďme sa pozrieť i na kľúčové argumenty v prospech jedného či druhého hráča. 

cover

1. Vzájomné skóre v prospech Rusa

Mnohí šachoví fanúšikovia veria Nepovi argumentujúc, že Rus má proti Carlsenovi vo vážnych partiách pozitívne skóre. Ide dokonca o vysoko pozitívne skóre, 5:1 v prospech ruského šachistu, (nepočítajúc remízy, samozrejme).

Dve z týchto partií sa však odohrali už dávno, na mládežníckych majstrovstvách do dvanásť a štrnásť rokov. Možno mal Nepo skoršiu pubertu, ktovie, zdá sa však, že v mladších rokoch bol skutočne trošku popredu. Každopádne je zaujímavé, že o titul majstra sveta budú hrať rovesníci: obaja hráči oslávia počas zápasu 31 rokov.

Nie je to vôbec zvykom: napríklad Karpova od Korčného delilo celých dvadsať rokov, Carlsena od Ananda dokonca ešte o rok viac.

Vráťme sa ale k vzájomným zápasom. Poslednú rezultatívnu vzájomnú vážnu partiu, hranú v Chorvátsku v roku 2019, vyhral Carlsen. A svojho budúceho soka bije aj v rapidoch. Takže argument so skóre v prospech Rusa úplne nesedí.

Ale jedno pozorovanie je zaujímavé: vo vzájomných partiách oboch súperov dominovali čierne figúrky. Bude teda dobré sledovať, či sa čierne figúry presadia aj v samotnom zápase. Možno sa po ňom začne v šachovom svete hovoriť o výhode čiernych figúr... 

nepo

Jan Alexandrovič Nepomňaščnym

2. Rating

Keď príde na ELO, vec je jednoznačná. Magnus Carlsen je dlhodobo svetovou jednotkou, a teda má lepšie výsledky, než ktorýkoľvek šachista na svete. Dovoľte mi zábavné pozorovanie: keď Nepo vyhral turnaj kandidátov, ktorým sa do zápasu s Carlsenom kvalifikoval, jeho performance (teda ratingový výsledok, ktorý dosiahol v danom turnaji), sa viac-menej rovnal Magnusovmu súčasnému ratingu.

Vysvetlené jednoduchou rečou: keď Nepo dosiahol svoj životný úspech, hral približne tak dobre, ako hráva Carlsen bežne celé roky. 

3. Zápasové skúsenosti

Tých niekoľko vyvolených šachistov, ktorí niekedy dostali šancu hrať zápas o majstra sveta, sa zhoduje: záťaž, ktorú so sebou takýto zápas prináša, sa nedá s ničím porovnať. Možno len s preťažením, ktoré cítia piloti nadzvukových stíhačiek.

Nór má za sebou už niekoľko takýchto zápasov. Vie, čo a ako: ako si zostaviť tím, aký rytmus oddychu a práce mu najlepšie funguje, ako sa vyrovnať s enormnou pozornosťou médií. Nepo tieto skúsenosti nemá. Nielenže nikdy nehral zápas o šachovú korunu: v posledných rokoch nehral vôbec žiadny zápas, ak teda nerátame pubertálne škriepky na chess.com.

To je pre Rusa veľký handikep. Tým viac, že ak prehrá jednu či dve partie v úvode, proti nepriestrelnému Nórovi už nemusí dostať šancu na vyrovnanie. 

magnus

Magnus Carlsen

4. Matematické modely a stávkové kancelárie

Ak by sme chceli naše úvahy čo najviac zobjektívniť, môžeme sa pozrieť na simulácie zápasu a na kurzy stávkových kancelárií. Autor s nickom SmarterChess na chess.com pomocou virtuálnych simulovaných zápasov odhadol, že šance na Carlsenovu výhru sú približne 80 percent. To si myslia aj šachoví fanúšikovia: 84 percent z nich odhaduje, že vyhrá súčasný majster sveta.

A stávkové kancelárie sú podobného názoru: napríklad vo Fortune je na víťazstvo Carlsena kurz 1.34, na Nepa 3.15. 

Záver

Myslím si teda, že odpoveď na otázku položenú v titulku je záporná. Nie, nebudeme mať nového majstra sveta. Magnus Carlsen svoj titul s veľkou pravdepodobnosťou obháji. O šachovú korunu ho zrejme oberie až o pár rokov neskôr iný, vážnejší súper.

Môj tip je, že to bude Alireza Firouzja.

1007145.663d5845.5000x5000o.9ee7f312a451

Alireza Firouzja

Autor: Veľmajster Ján Markoš, autor šachových kníh Tajná Prísada, Pod hladinou

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie