Pri nákupe nad 20€ doprava zadarmo.

Ako vybrať ideálne šachy?

S touto otázkou sa stretávame pravidelne každý deň. Hľadáte šachy ako darček pre dieťa, vnuka či vnučku? Chceli by ste potešiť známeho originálnym a hodnotným darčekom? Alebo ste práve začali hrávať šachy, napríklad online a hodili by sa jedny šachy mať aj doma? 

Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Šachy ako darček

V tejto kategórii sú jednoznačným favoritom "kazetové" šachy. Ich veľkou výhodou je skladnosť. Figúrky sú uložené priamo v zloženej šachovnici a tak je možnosť ju odložiť do knižnice bez toho, aby výrazným spôsobom zaberala miesto. Druhou výhodou je častokrát zajímavé spracovanie figúrok. 


  

Hrajte šachy ako profesionál

Začali ste hrávať šach s kamarátmi? Obľúbili ste si šachovú online aplikáciu a občas by ste si radi niečo "natrénovali"? Alebo by ste si so svojím obchodným partnerom pred partičkou golfu dali ešte jednu partičku šachu? V tomto prípade je voľba jednoznačná. Veľkosť je otázkou vkusu. Súťažná veľkosť figúrok a šachovnice, kvalitné spracovanie z dreva a dizajn, ktorý povie za vás, že patríte k profíkom.  


  

Šachy na cesty

Predstavte si cestu vlakom alebo autobusom. Deti idú na tábor, do školy v prírode. Cestujete s partiou za dobrodružstvami? Cestovné šachy nájdete aj veľkosti mobilu. Magnetické, kedykoľvek zavriete a v partii pokračujte hneď, ako stihnete horský prípoj a po dobrom občertvení v lokálnom podniku. A čo taká dovolenka pri mori?

Cesta autom, deti na zadných sedadlách si podávajú šachovnicu a vy máte istotu, že figúrky istené magnetom zostanú presne tam, kde ich deti položia. Plážový oddych pri vychladenom nápoji a pod slnečníkom čítate konečne v kľude svoju šachovú knižku a prehrávate partie slávnych majstrov. Máte tú pohodu aj vy pred očami?

  
Dôslednosť je známkou úspešných

Vybrali ste šachy, ktoré budú slúžiť niekoľko veľa rokov. Sú dve veci, ktoré neodmysliteľne patria k šachom. A je jedno, o akom type šachov hovoríme. Šachová partia by stratila náboj, svoje čaro, keby sa nehrala s limitovaným časom. Práve k tomu slúžia šachové hodiny. Časy analógových hodín sú nenávratne preč, napriek tomu si k nim stále nájdu cestu ortodoxní fanúšikovia.

Digitálne šachové hodiny vždy presne nastavíte, odčítate presný čas, dokáže pridávať bonusový čas za vykonaný ťah, pamätá si vaše predvolené časy a v prípade vypršania času vás signalizácia upozorní zvukom alebo vizuálne.

Nastavte sebe aj svojmu súperovi 5 minút na partiu (zahrajte blitzky, ako s obľubou nazývajú takúto hru šachisti), odštartujte partiu a zažite ten pocit, keď sa 5:00 zrazu zmení na 4:59 a čas sa začne nezadržateľne míňať a vy hľadáte plány, obranu, útok...


V šachovej partii už v 40tom ťahu môže vzniknúť viac pozícií, ako je atómov vo vesmíre. V takej spleti možností je jednoduché sa stratiť. Sprievodcom na tejto ceste, bedekerom či kompasom, aby človek stále vedel, ktorou cestou ide, je šachová knižka. Tých je nepreberné množstvo. A v každom dobrom šachovom obchode vám budú vedieť poradiť. Neváhajte sa pýtať.


Autor: Michal Vrba, predajca Šachového obchodu, šachový tréner a klubový hráč, predseda Bratislavskej šachovej akadémie

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.