Pri nákupe nad 30€ doprava zadarmo.

Šachová úloha

Kód: 4104
€8,50 €7,73 bez DPH
Vypredané
Možnosti doručenia

Vydanie 1953
Autor Vladimír Pachman
Počet strán 141
Jazyk český
Tvrdá väzba
Formát A5
Stav - veľmi dobrý

Detailné informácie

Doprava zdarma
Doprava zdarma
Pre každú objednávku nad 30€ na výdajné miesto Packeta.
Rýchle doručenie
Rýchle doručenie
Všetok tovar máme skladom. Doručujeme do 2 dní.
Spoľahlivosť
Spoľahlivosť
Viac ako 15 700 spokojných zákazníkov.

Podrobný popis

Československý kompozičný šach utrpel nenahraditeľnú stratu: 8. augusta t. r. zomrel v Prahe vo veku 66 rokov jeden z najlepších šachových skladateľov všetkých čias, medzinárodný veľmajster FIDE, Vladimír Pachman.
Narodil sa 16. apríla 1918 v Bělej pod Bezdězom, absolvoval Filozofickú fakultu Karlovej univerzity a pred odchodom do dôchodku bol vedúcim katedry riadenia hospodárstva Vysokej školy ekonomickej v Prahe.
Kompozičným šachom sa začal zaoberať pod vplyvom svojho strýka Josefa Cumpeho a prvotinu uverejnil r. 1934. V krátkom čase sa vypracoval na vynikajúceho predstaviteľa českej školy úlohovej, neskôr však – rozšíril okruh svojej tvorby aj o logickú školu, štúdie a iné žánry.

Celkove publikoval vyše 1200 skladieb a v rozličných skladateľských súťažiach získal okolo 200 cien a množstvo iných vyznamenaní. Stal sa 9-krát majstrom Československa, bol naším prvým majstrom športu v kompozičnom šachu (1953), medzinárodným majstrom (1960) aj veľmajstrom (1975). V Albumoch FIDE 1914-1979 získal spolu 105 bodov.
Z publikácií V. Pachmana treba spomenúť predovšetkým knihu Šachová úloha (1953), brožúru Problémový šach (1950), väčšie state o tvorbe O. Durasa a O. Votrubu, ako aj dve vydania zbierky vlastných problémov (1972, 1980) pod názvom Vybrané šachové skladby. Niekoľko rokov viedol kompozičnú časť Československého šachu, bol predsedom čs. organizácie kompozičného šachu a delegátom Československa v Stálej komisii FIDE pre kompozičný šach.
Z mimoriadne hodnotnej tvorby veľmajstra sme vybrali šesťťažku, o ktorej sa sám asi pred rokom vyjadril, že ju pokladá za najlepšiu vlastnú skladbu. Úvodník prezradíme – 1.Sg3 a veríme, že riešitelia si poradia s prekvapujúcim počtom variantov a podvariantov, zakončených modelovými matmi...

 

Dodatočné parametre

Kategória: České a slovenské knihy
Hmotnosť: 0.3 kg
Jazyk: Český
Obtiažnosť: Mierne pokročilý, Pokročilý, Expert
Rok vydania: 1953
Autor: Vladimír Pachman

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.