Pri nákupe nad 30€ doprava zadarmo.

Zugzwang – moment, kedy by sme najradšej neťahali

Vedeli ste, že v šachovej partii môže nastať situácia, kedy je najlepšie vôbec neťahať? Tejto situácií sa hovorí zaujímavým slovíčkom zugzwang. Ako zugzwang vyzerá a ako ho dosiahnuť na šachovnici?

Slovo zugzwang pochádza z nemčiny a znamená „nútenie k ťahu“. Ide o situáciu, keď jeden hráč musí potiahnuť nejaký ťah na šachovnici, ale každý je zlý a pozíciu len zhoršuje. V tom momente by hráč najradšej neťahal vôbec a ponúkol súperovi, nech ťahá aj viackrát, čo však podľa pravidiel šachu nie je možné. Niektorí hráči využívajú zugzwang ako silnú zbraň, ktorou chytia súpera do pasce.

Poďme si pozrieť zugzwang na príklade. V tejto základnej pešiakovej koncovke je na ťahu čierny. Môže potiahnuť len kráľom na d7, čo ale umožní bielemu kráľovi vstúpiť na f7 a ďalším ťahom si postaviť dámu.

pešiakova koncovka

Presne v takomto momente by čierny na ťahu najradšej vôbec neťahal a umožnil bielemu ísť znovu. Keby však išiel opäť biely, bol by nútený buď odísť od vlastného pešiaka a stratiť ho, alebo zahrať Ke6, čím vznikne na šachovnici patová situácia a partia bude prehlásená za remízu.

Ešte lepším a fascinujúcejším príkladom je táto pozícia, kde je viac figúrok. Čierny na ťahu sa ocitol v pasci – každý ťah, ktorý zahrá, je prehrávajúci.

koncovka

Ako je možné, že každý ťah prehráva? Začnime šikovným jazdcom na d4, ktorého nejde vyhodiť, pretože biely pešiak rýchlou chôdzou prejde do dámy: 1...Kxd4 2. a6. Kc5 3. a7, Kb6 4. a8 = dáma. 1:0

dáma

Jazdec nie je skvelý len tým, že je nedotknuteľný, ale aj tým, že dá vidličku (napadne figúrku a zároveň dá šach) všade, kam sa čierny strelec pohne. Presvedčte sa sami – či už pôjde strelec na c1 alebo d2, dostáva vidličku na b3; ak pôjde strelec na f4, g5, g7 alebo f8, dostáva vidličku na e6.

vidlicka

Čiernemu sa ani neoplatí si premeniť pešiaka z h2 na dámu, pretože biely kráľ ju rýchlo zo šachovnice zoberie. V tejto pozícií je čierny naozaj bezradný. Avšak ak by bol teraz na ťahu viackrát biely, pozícia sa dá za čierneho zachrániť.

Ak by biely pohol jazdcom, obava z vidličky zmizne. Ak by biely posunul pešiaka na a6, čierny kráľ za ním rýchlo vycestuje a zoberie ho. Ak by biely pohol pešiakom z f2, čierny strelec má nádherné voľné políčko na e3, na ktoré biely jazdec jednoducho nedočiahne. Jediná šanca bieleho je teda ťahať kráľom z g2 na h1, aby všetky hrozby ostali platné. V šachu však nemôže ísť jedna strana viackrát, a preto je táto pozícia za čierneho prehratá. Zugzwang je naozaj silný šachový motív, ktorý dokáže z vyrovnanej pozície vyčarovať vyhratú v priebehu sekundy.

A na záver pozícia pre vás na precvičenie. Aj biely aj čierny majú dve figúrky, ktoré keď sa vymenia, partia skončí remízou. Preto musí biely na ťahu doslova kúzliť a zahrať niečo, čo mu zabezpečí celý bod. Dokážete vymyslieť 2 ťahy po sebe, ktorými biely dostane čierneho do zugzwangu? Riešenie sa nachádza na konci tohto blogu.

test

Zugzwang patrí medzi pokročilejšie šachové motívy a možno ho jednoducho nazvať „nevýhoda ťahu“. Tento motív využívajú vo svojich partách aj najlepší hráči zo svetovej špičky, a teda môže byť silnou zbraňou, ak si osvojíme ako funguje a budeme ho trénovať na príkladoch.

V klasickom šachu nemáme možnosť preskočiť ťah – hráči sa musia striedať.
Ak si však chcete obohatiť šachovú partiu, vyskúšajte šachové karty, kde vám ťah určí karta, alebo šachovú kocku, ktorá rozhodne, ktorou figúrkou musíte potiahnuť.

Riešenie pozície: 1. Sc6, Kb8 2. Sb7! – čierny je v zugzwangu a musí odísť strelcom od krytia svojho koňa na c7. Prichádzajúce Sxc7 dáva nádherný šach-mat dvomi strelcami.

 

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.