Pri nákupe nad 30€ doprava zadarmo.

Špeciálny typ šachu – Fischerov šach

Počuli ste niekedy o Fischerovom šachu alebo o šachu 960? Ide o veľmi populárny typ šachu na celom svete. Ako tento typ šachu funguje a čo je na ňom výnimočné?

Fischerov šach, alebo inak nazývaný "šach 960", je pomenovaný po bývalom majstrovi sveta – po legendárnom Robertovi Fischerovi. Fischer tento šach navrhol v 90. rokoch po tom, ako chcel vytvoriť variant šachu, kde by bolo menej dôležité pamätať si otvorenia a viac by sa cenila kreativita.

V čom je tento šach iný od klasického?

Hlavným rozdielom je, že sa pred začatím partie šachové figúrky (na prvej a ôsmej rade) náhodne postavia tak, aby boli pre oboch súperov na rovnakých pozíciách. Napríklad na miesto veže stojí strelec, na mieste dámy stojí jazdec a podobne. Platia tu len 2 pravidlá:

1. Strelci nesmú byť na rovnakých farbách
2. Kráľ musí mať možnosť výmeny s oboma vežami (aby mohol „Fischerovsky“ urobiť obidve rošády)

fischer

Ako sa „Fischerovsky“ rošáduje?

Pri Fischerovom šachu platia rovnaké pravidlá ako pri klasickom – kráľ a veža sa pred rošádou nesmú pohnúť a kráľ pri rošáde nesmie prechádzať cez šach.

Ako teda urobiť rošádu, keď je kráľ na g1 a veža na h1 ako na obrázku vyššie? Jednoducho! Veža a kráľ po rošáde musia skončiť na rovnakých políčkach, ako pri rošáde v klasickom šachu – veža sa prehodí na f1 a kráľ ostáva na g1. Pre lepšie predstavenie je na nasledujúcom obrázku znázornená rošáda v druhom ťahu po: 1. Jg3, Jc6 2. 0-0!

rošáda fischerove sachy

Cieľom Fischerovho šachu je teda vylúčiť všetky naučené otvorenia, ktoré sa hráči doteraz učili a dostať ich do pozície, kde musia rozmýšľať od prvého ťahu. Počas celej partie sa obaja súperi musia popasovať s nezvyčajnými pozíciami, ktoré sa málokedy zmenia na klasickú pozíciu, a zároveň musia byť veľmi kreatívni.

Trochu matematiky a štatistiky

Tipnete si, koľko legálnych možností základnej pozície (vzhľadom na vyššie uvedené pravidlá) sa dá postaviť? Dokážete to aj matematicky vypočítať?

V skutočnosti nepotrebujete žiadne špeciálne matematické ani štatistické schopnosti. Začnime prvým pravidlom – strelci musia pokryť obe diagonály (jeden musí byť na bielom a druhý na čiernom). Sú len 4 takéto možnosti pre čiernopoľného strelca – a1, c1, e1 a g1 a 4 pre bielopoľného strelca – b1, d1, f1 a h1.

Máme teda umiestnených dvoch strelcov, čo znamená, že ostalo 6 políčok pre ostatné figúrky. Dáma ma odrazu len 6 možností, kde sa môže postaviť. Zatiaľ celkom jednoduché, však?

Poďme na ťažšiu časť našej rovnice. Kam umiestniť jazdcov (veže a kráľa si necháme na záver, pretože potrebujeme dodržať aj druhé pravidlo)? Ostalo 5 políčok pre jazdcov, ktorí môžu byť rôzne umiestnení. Pre jednoduchšie predstavenie sa môžete s možnosťami hrať na piatich políčkach vedľa seba – napríklad od a1 až po e1.

rozmiestnenie jazdcov

Na toto dokážete prísť postavením na šachovnici alebo klasickou kombinatorikou.

tabulka

Ak ste nezabudli na žiadnu možnosť, zistili ste, že máme 10 možností (tak, ako ukazuje tabuľka) umiestnenia našich jazdcov. Ostáva teda umiestniť veže a kráľa, pre ktorých nám ostali tri políčka.

Tu musíme myslieť na druhé pravidlo, ktoré hovorí, že kráľ musí byť schopný urobiť rošádu. A tu prichádza malý chyták – kráľ musí stáť medzi dvomi vežami, aby dokázal urobiť malú aj veľkú rošádu. V jednoduchosti to znamená, že ostáva len jedna možnosť, ako na 3 zvyšné políčka umiestniť kráľa a dve veže - kráľ musí ísť uprostred.

Poďme si teda zhrnúť úplne všetko, čo vieme:

  • 4 možné políčka pre bielopoľného strelca
  • 4 možné políčka pre čiernopoľného strelca
  • 6 možných políčok pre dámu
  • 10 možných políčok pre jazdcov
  • 1 možná pozícia pre kráľa a dve veže.

Posledným krokom je vynásobiť všetky tieto čísla a dostaneme: 4x4x6x10x1 = 960! Ak vám je toto číslo povedomé, čítali ste veľmi pozorne. Fischerov šach je totiž označovaný aj ako "šach 960", a týmto výpočtom sme spolu vylúštili hádanku tohto názvu.

Prvé majstrovstvá sveta vo Fischerovom šachu

Prvé majstrovstvá sveta vo Fischerovom šachu sa odohrali v roku 2019 po tom, ako šachová federácie FIDE uznala tento šach ako súťažný. Tieto majstrovstvá sa konali v Nórsku, kde súťažil aj vtedajší majster sveta Magnus Carlsen. Turnaj bol naozaj napínavý a ukázala sa pravá šachová sila špičkových veľmajstrov. V dramatickom finálne sa stal majstrom sveta vo Fischerovom šachu silný americký veľmajster Wesley So.

wesley so
Wesley So (vpravo) sa stal najkreatívnejším hráčom

Majstrovstvá ukázali, že Fischerove šachy majú svoje miesto na modernej šachovej scéne a prispeli k ich obrovskej popularizácii. 

Či už vás láka klasický šach alebo objavovanie sveta Fischerového šachu, kvalitná drevená šachovnica a figúrky sú základom pre skutočne intenzívny šachový zážitok. :) 

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.